İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

G7 ülkeleri, Uygur meselesini ele alacaklarını taahhüt etti

New York’ta bir araya gelen G7 ülkeleri dışişleri bakanları, BM’nin Uygur İnsan Hakları Raporunu değerlendirdi; Uygur meselesini ele almaya devam edeceklerini taahhüt etti ve BM’nin bu raporu takip etmesi gerektiğini vurguladı.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’den oluşan G7 Ülkerleri Dışişleri Bakanları ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi 22 Eylül 2022 tarihinde New York’ta bir araya geldi. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının küresel sonuçları, gıda güvenliği, enerji güvenliği konularının da yer aldığı toplantıda Çin, Tayvan ve Doğu Türkistan konuları başlıca tartışıldı.

BM’NİN UYGUR RAPORU DEĞERLENDİRİLDİ

G7 Dışişleri Bakanları ve Yüksek Temsilci, Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları endişelerine ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) değerlendirme raporunun yayınlanmasını memnuniyetle karşıladı.

Toplantıda, bölgedeki ciddi insan hakları ihlallerinden derin endişe duymaya devam ettikleri ifade edildi. Bu insan hakları ihlallerden bazılarının “uluslararası suçlar, özellikle insanlığa karşı suçlar” oluşturabileceğine ilişkin raporun genel değerlendirmesi üzerinde duruldu.

UYGUR MESELESİNİ ELE ALMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ TAAHHÜT ETTİ

G7 ortakları, sivil toplum ve uluslararası toplumla birlikte bu sorunları ele almaya devam edeceğini taahhüt etti. BM’in artık OHCHR raporunu takip etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Çin’i ulusal ve uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye, insan haklarına tam olarak saygı duymaya çağırdılar. G7 ayrıca, Çin’in Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’ne uygun olmayan tedbirleri dayatmasıyla ilgili endişeleri de dile getirdiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir