İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eğitim merkezleri değil işkence kampları

Yüzbinlerce Uygur hapse atıldı ve milyonlarca Doğu Türkistanlı suçsuz yere toplama kamplarına gönderildi. Onlar, Çin’in çeşitli işkencelerine maruz kalıyor; yemek, su, uykudan yoksun, aşırı soğuğa maruz bırakılıyor.

Doğu Türkistan’da yüzbinlerce Uygur hapse atıldı ve tahminen 1,8 milyon kişi suçsuz yere toplama kamplarına gönderildi. Toplama kamplarında onlar; dayak, elektrik şoku, hücre hapsi, yemek, su ve uykudan yoksun bırakma, aşırı soğuğa maruz bırakma ve kaplan sandalyeleri gibi işkence aletleri de dahil olmak üzere kısıtlamaların kötü niyetli kullanımı şeklinde akıl almaz muamelelere maruz kalıyorlar.

https://youtu.be/g7Xp8SsZ2sw

Eski tutuklular, gözaltı sürelerinin bir kısmında, bazen bir yıla varan bir süre boyunca bacaklarının zincirli kaldığını bildirdiler.

“Zar zor yürüyebiliyordum. Ayağım 7/24 zincirlenmiş durumdaydı. Gardiyanlar her hafta zinciri kontrol eder, iki haftada bir cıvataları sıkarlardı… (Ben kampa geldikten birkaç ay sonra) bize duş için su verdiler ama her zaman olduğu gibi ayaklarıma zincir takılıydı. İç çamaşırımı çıkarmayacağımı söylediğimde, bana elektroşok kullandılar. Yere düştüm, dövdüler ve elektrik verdiler… Kendime geldiğimde üzerimi çıkardılar, üzerimi aradılar, yere eğdirdiler, ellerimi arkadan bağladılar. Çok acı vericiydi.”

Eski tutuklu (suçsuz)

Toplama kampındakiler günde 17 saate kadar derslere katılmaya zorlanıyor. Psikolojik olarak istismara uğradıkları ve eğitmenlerinin keyfine göre sert fiziksel cezalara maruz kalıyorlar.

“Ders sırasında tahtaya Çince karakterler yazan bir Han öğretmeni vardı ve biz onun yazdıklarını ne olduğunu bilmeden öylece kopyalardık. Derste Uygurca konuşmamıza izin verilmezdi. (Çinceden farklı dilde) konuşursak cezalandırılır, kaplan sandalyeli bir odaya götürülürdük… Ben iki kez götürüldüm.”

Eski tutuklu (suçsuz)

Sayfanızda kullanırsanız kaynağını belirtmeyi UNUTMAYINIZ!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir