İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Uygur Kurultayı heyeti Malezya’da görüşmelerde bulundu

Dünya Uygur Kurultayı heyeti, Malezya’da siyasiler ve STK temsilcileriyle görüştü. Doğu Türkistan’ın durumunu anlattı ve soykırımın durdurulması için harekete geçme çağrısında bulundu.

24 Şubat 2023 tarihinde, Dünya Uygur Kurultayı (DUK) yürütme kurulu Başkanı Ömer kanat , DUK içişleri kurulu müdürü Bahtiyar Böre ve Muhacirler komitesi müdür yardımcısı Mehmet Çelepçi Malezya’ya giderek, Malezya temsilciler meclisi başkanı Johari Abdul ile görüştü.

Görüşme sırasında yürütme kurulu başkanı Ömer Kanat, Uygurların güncel durumu ve Dünya Uygur Kurultayının yürüttüğü faaliyetleri özetleyerek, Malezya Hükümeti ve parlementosundan Çin’in Uygurlara yönelik soykırımı durdurması için harekete geçme talebinde bulundu.

Malezya temsilciler meclisi başkanı Johari Abdul görüşme sırasında, kendisinin Uygur meselesini yakından takip ettiği ve Ömer kanat başçılığındaki DUK heyetinin arzu ve taleplerini yetkili yerler ile istişare edeceğini dile getirdi.

DUK heyeti bu seferki Malezya ziyaretinde ayrıca, Müslüman Gençleri teşkilatı ABIM gibi önemli yerler ile de görüşme gerçekleştirdi.

Uygurlara uygulanan soykırım konusuna yakından ilgi gösteren Malezya’daki yöneticiler ve teşkilatlara uygurlar adına teşekkürlerini sunan DUK heyeti, Çin’nin Uygurlara uyguladığı soykırımının özellikle de İslam’a verdiği zararlarının şu an da şiddet ile devam ettiğinin altını çizdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir