İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Uygur Kurultayı Heyeti, Kanada Başbakanı Trudeau ile görüştü

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada Parlamentosu’nda, Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa ve beraberinde heyet ile bir araya geldi.

Dünya Uygur Kurultayı (DUK) Başkanı Dolkun İsa ve beraberinde heyet, 30 Ocak 2023 tarihinde Kanada Parlamentosu’nda, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüştü.

Toplantıya katılan heyet arasında Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Kurulu Başkanı, Omar Kanat ve DUK Yargı Komitesi Başkanı, Kanada Uygur İnsan Hakları Projesi Direktörü Mohammad Tohti yer aldı. Görüşmeye Kanada Ulaştırma Bakanı Ömer Algebra ve Kanada Parlamentosu milletvekili Sameer Zuberi de katıldı.

Görüşmeden sonra, DUK heyetini, başbakan ve ulaştırma bakanına takdim etmekten mutluluk duyduğunu belirten milletvekili Zuberi, “Uygur halkına yönelik ağır ve sistematik tacizlerden derin endişe duyuyoruz. Uygur Özerk Bölgesi’nde insan haklarını korumaya kararlıyız. Çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bu görüşmeden büyük onur duyduğunu dile getiren Dolkun İsa, “Uygur sığınmacılara destek verdikleri için Kanada’ya teşekkür ederiz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir