İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Uygur Kurultayı- Doğu Türkistan’ın tam yetkili tek yönetim organı

Dünya Uygur Kurultayı (World Uyghur Congress, WUC) Doğu Türkistan halkının uluslararasındaki tam yetkili tek yönetim organıdır.

Dünya Uygur Kurultayı “Doğu Türkistan (Uyguristan) Millî Kurultayı” ile “Dünya Uygur Gençleri Kurultayı”nın 16 – 19 Nisan 2004 tarihlerinde Almanya’nın Münih şehrinde birlikte düzenlediği toplantıda her iki kurultay temsilcilerinin ortak iradesi ve diasporadaki tüm Doğu Türkistan teşkilatlarının katılımı ve oybirliğiyle onaylaması sonucunda oluşturulmuştur.

Dünya Uygur Kurultayı demokratik ilkeler temelinde barışçıl yollarla Uygur halkının özgürlüğü, demokratik hakları,  insan hakları ve Doğu Türkistan’ın bağımsız siyasi geleceği için mücadele etmektedir.

Dünya Uygur Kurultayı’nın 3. Kurultayı 21 – 25 Mayıs 2009 tarihlerinde Amerika’nın başkenti Washington’da düzenlenmiş, açılış töreni 21 Mayıs 2009’da Amerikan parlamenterlerin katılımıyla Amerika Parlamentosu’nda yapılmıştır.  Kurultay Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu, Avustralya ve Asya ülkelerinden gelen 112 delege ve 40’ten fazla gözlemcinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Demokratik bir şekilde yapılan seçimde Rabia Kadir Hanım tekrar Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanlığına seçilmiştir.

Dünya Uygur Kurultayı’nın 24 – 27 Kasım 2006 tarihlerinde Almanya’nın Münih şehrinde düzenlediği 2. Temsilciler kurultayında 15 ülkeden gelen 59 delegenin oybirliğiyle kabul etmesi sonucunda Uygur halkının manevi annesi, Uygur millî hareketinin önderi Rabia Kadir Hanım Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanlığına seçilmişti.

Rabia Kadir Hanım Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanlığına seçilmeden önce, Amerika’da bulunan “Uygur Uluslar arası İnsan Hakları ve Demokrasi Fondu” ve “Amerika Uygur Birliği”nin başkanlığını yürütüyordu.  2004 yılında uluslar arası “RAFTO ödülü”ne layık görülmüş, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 ve 2011 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti. Çin zindanlarında beş yıldan fazla eziyet çeken Rabia Kadir Hanım 17 Mart 2005’te özgürlüğüne kavuştuktan sonra hayatını Uygur halkının özgürlüğü ve kurtuluşuna adayarak “Uygur halkının manevi annesi ve Uygur milli hareketinin önderi” unvanını kazanmıştır.

Dünya Uygur Kurultayı’nın 2004 yılında düzenlenen 1. Genel  Kurultayı’nda ünlü siyasetçi ve diplomat Erkin Alptekin Dünya Uygur Kurultayı’nın başkanlığına seçilmiş ve bu görevi Kasım 2006’da düzenlenen 2. Temsilciler Kurultayı’na kadar yürütmüştü

Dünya Uygur Kurultayı demokratik bir teşkilattır. Bu teşkilatın yönetim kurulu dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan Doğu Türkistan teşkilatlarının demokratik seçimiyle oluşturulmaktadır.  Dünya Uygur Kurultayı yöneticilerinin görev süresi üç yılla sınırlandırılmıştır.

Dünya Uygur Kurultayı insan hakları beyannamesindeki tüm maddelere ve demokratik prensiplere uymak kaydıyla Çin’in Doğu Türkistan’daki müstemlekesine karşı yürüttüğü mücadelede terörizmi araç olarak kullanmayı kesinlikle reddetmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir