İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı’ndan Kırım Tatar Sürgünü yıldönümü mesajı

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, 79. yıldönümünde 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı şehitlerini andı ve QHA’ya açıklamalarda bulundu.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, 79. yıldönümünde 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı ile ilgili Kırım Haber Ajansı’na (QHA) özel açıklamalarda bulundu ve Stalin rejiminin zulmüne uğrayarak sürgün yollarında şehit olan Kırım Tatarlarını andı.

Dolkun İsa açıklamasında “Stalin rejimi, sürgüne gönderilen Kırım Türklerini ata yurdu Kırım’dan sürgün ederek ölüme yolladı. Yüz binlerce Kırımlı soydaşımız hayatını kaybetmişti. 70 sene geçtikten sonra aynı tarih bugün Doğu Türkistan’da tekrar etmektedir. Çin hükumeti, Stalin ve Hitler rejiminin uyguladığı yöntemlerle Doğu Türkistan halkına soykırım uygulamaktadır. Sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatar halkına Allah’tan rahmet diliyorum. Ümidimiz; bu soykırım bitecek, Doğu Türkistan halkı ve Kırım halkı kendi bayrakları altında kendi bağımsızlığını koruyacaklardır” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir