İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı, Münih Güvenlik Konferansında

Almanya’da Uluslararasın güvenlik konularının ele alındığı Münih Güvenlik Konferansı gerçekleşti. Konferansa Dünya Uygur Kurultayı başkanı Dolkun İsa da katıldı. Çin’in küresel güvenliğe yönelik tehdidi üzerine basın açıklaması düzenlendi

Uluslararası savunma ve güvenlik konusunda en önemli platformlardan birisi olan Münih Güvenlik Konferansı’nın 59.su 17-19 Şubat 2023 tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentindeki Bayerischer Hof Oteli’nde gerçekleşti.

Konferansta, Rusya’nın Ukrayna’daki işgal girişimi ve saldırıları başta olmak üzere, ABD ve Batılı devletler ile Çin arasındaki ilişkiler, enerji arzı ve güvenliği, gıda güvenliği, NATO ittifakının genişletilmesi, çip tedarik zinciri, savunma harcamaları, iklim krizleri, teknoloji konusunda düzenlemeler ve siber güvenliğin ele alındığı bildirildi.

On yıllardır düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’na ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken başta olmak üzere 40 ülkeden liderler, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar gibi üst düzey yetkililerden oluşan 650’den fazla kişinin katıldı.

DOLKUN İSA: ÇİN, KÜRESEL GÜVENLİĞE TEHDİT OLAN DİKTATÖR REJİM

Konferansa Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa da katıldı. Dolkun İsa, Rusya ve İran’dan yetkililerin davet edilmediği konferansa Çin’in eski dışişleri bakanı olan Wang Yi’nin davet edilmesine tepki gösterek “Rusya saldırgan, İran diktatör? Peki, Çin demokrasi ile yöneltilen bir ülke mi? Çin, küresel güvenlik ve barış için dünyamızda en büyük tehdit olan bir diktatör rejimdir” sözleriyle tepki gösterdi.

İsa ayrıca ABD Temsilciler Meclisi Eski Başkanı Nancy Pelosi ile bir araya gelerek, Çin’in Doğu Türkistan’da kurduğu toplama kamplarını anlattı.  Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ile görüştü.

TOPLANTI SIRASINDA UYGURLARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ

Münih Güvenlik Konferansında Dünya Uygur Kurultayı ile İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çin ve onun küresel güvenliğe yönelik oluşturduğu tehditleri üzerine bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya kurultay başkanı Dolkun İsa, HRW icra direktörü Tirana Hassan, Ulusal Demokrasi Vakfı (NED) Başkanı ve CEO’su Damon Mac Wilson ve kamptan kurtulan tanıklardan Gulbahar Hatiwaji konuşma yaptı.

ÇİN’İN KONFERANSA KATILMASI HAFTALARDIR PROTESTO EDİLİYOR

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine karşı soykırım uygulamakta olan Çin Komünist Partisi yetkililerinin Uluslararası güvenlik politikaları konulu konferansta yer almasına karşı, İlham Tohti İnsiyatifi haftalardır protesto eylemlerini sürdürüyor.

Konferansın düzenlendiği otelin önünde Çin’i protesto eden aktivistleriden bir, İlham Tohti İnsiyatifi sözcüsü Enver Can, konuyla ilgili “Uluslararası güvenlik politikalarının ele alınacağı bir konferansta Çin’in de katılmasını çok yadırgıyorum. Çünkü Çin Uygurlara soykırım uyguluyor, Tibet’te kültürü ve çevreyi yok ediyor, Hongkong’da demokrasi hareketlerini bastırdı ve Taiwan’ı da askeri yönden tehdit ediyor. Böyle bir rejimin demokratik ülkelerde yapılan demokratik liderlerin katıldığı böyle bir toplantıya katılması çok sakıncalıdır” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir