İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DSÖ direktörü: Çin, COVID-19’un kökenini anlamanın anahtarını saklıyor

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, Çin’in COVID-19’un kökenini anlamanın anahtarını sakladığını belirterek, gerekli bilgileri paylaşması için Çin’e çağrı yaptı. Aksi durumda tüm hipotezlerin masada kalacağını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19’un kökenleri hakkındaki bilgileri paylaşılması için Çin’e çağrı yaptı. Aksi durumda tüm hipotezlerin masada kalacağını söyleyen Tedros, “Çin’in sahip olduğu tüm bilgilere tam erişim olmadan ‘şu ya da bu’ diyemezsiniz” dedi.

COVID-19 virüsü, 2019 Aralık ayında ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde tanımlandı ve birçok kişi bu olayın canlı hayvan pazarı ile ilgili olduğunu düşündü. Virüs daha sonra dünya çapında yayılarak bugüne kadar yaklaşık 7 milyon insanın ölümüne neden oldu.

Uluslararası araştırmacılar, Çinli bilim adamları tarafından kısa bir süreliğine bir veritabanına yüklenen COVID pandemisinin erken günlerine ait verilerin, virüsün kökenleri hakkında bilgi verebildiğini ve rakun köpeklerinin insanlara COVID-19’u yaymada bir rol oynadığına dair ipuçları sunduğunu belirtti.

DSÖ teknik lideri Dr. Maria Van Kerkhove, Çin’in sunduğu son bilgilerin COVID-19’un kökeni hakkında bazı “ipuçları” sunduğunu ancak tam yanıt niteliğinde olmadığını belirtti.

Ayrıca, Dr. Kerkhove, DSÖ’nun ABD’ye Enerji Bakanlığı’nın yakın zamandaki bir çalışmasının temelini oluşturan orijinal verileri de istediği belirtti. Bu raporda Çin’deki bir laboratuvar sızıntısının COVID-19 salgınına neden olabileceğini öne sürülüyor. (channelnewsasia)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir