İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan’a ziyarete götürülen diplomatlar, Çin’i güçlü sesle savunmaya teşvik edildi

Türkiye dahil birkaç ülke başkonsolosları, Çin’in hükumetinin davetiyle Ürümçi’de ziyarette bulundu. Çin’in Doğu Türkistan’daki en üst düzey yetkilisi, diplomatları Uygur soykırımıyla ilgili kınamalar karşısında Pekin’i güçlü sesle desteklemeye çağırdı.

Uygur Özerk Bölgesi Komünist Parti sekreteri Ma Xingrui, 27 Nisan 2023 tarihinde Çin hükümetinin davetiyle Ürümçi’de ziyaretler bulunan Brezilya, Nepal, Vietnam, Kamboçya, Endonezya ve Türkiye’nin baş konsolosları ile bir araya geldi.

Ma, diplomatları, uluslararası alanda Çin adına konuşarak Pekin’i desteklemeleri için seslerini yükseltmeye çağırdı. Ma ayrıca Xinjiang’daki genel sosyal durumun etnik birlik, dini uyum ve ekonomik-sosyal gelişme içinde istikrarın sağlanmış olduğunu da söyledi.

ÇİN’DEN HESAP SRULMASI İÇİN SOMUT ADIMLAR ATILMALI

Bu diplomatların ziyareti, Uygur hakları gruplarının, Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı ciddi insan hakları ihlallerinden dolayı Çin’den hesap sorulması için uluslararası toplumdan somut adımlar atmalarını talep ettiği bir dönemde gerçekleşti.

ABD hükümeti ve birçok Batı ülkesinin parlamentoları Çin hükümetinin Uygur Müslümanlarına yönelik baskısının soykırım ve insanlığa karşı suçlar oluşturduğunu açıkladı. Bazıları, insan hakları ihlallerine karıştığı düşünülen Çinli yetkilileri ve şirketleri yaptırıma tabi tuttu ve Uygurların zorla çalıştırılmasıyla yapılan ürünlerin ithalatını yasakladı.

ÇİN’E BÜYÜK ÖLÇÜDE BAĞIMLI ÜLKELERDEN GELİYORLAR

Pekin’e yönelik uluslararası kınama artarken, Çin hükümeti, Doğu Türkistan’da iddia ettikleri ekonomik ve sosyal gelişmeleri göstermek için, Çin yanlısı ülkelerin temsilcilerini bölgeyi ziyaret etmeye davet ediyor.

Doğu Türkistan’ı ziyaret eden diplomatların çoğu, Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında ticaret ve altyapı yatırımları için Çin’e büyük ölçüde bağımlı olan otokratik, gelişmekte olan ülkelerden geliyor.

İŞLEDİĞİ İNSANLIĞA KARŞI SUÇLARI GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR

Çin meseleleri yorumcusu Hu Ping, Ma’nın sözlerinin Çin hükümetinin Uygurlara yönelik soykırım politikalarından dolayı kötüleşen küresel imajını iyileştirme çabalarını yansıttığını söyledi.

RFA’ya verdiği demeçte Hu, ayrıca “Çin hükümeti şimdi yabancı konukları davet ederek, uluslararası toplumun Çin’e yönelik tepkilerini yatıştırmaya çalışıyor. Çin bu fırsatta dış dünyaya sahte “mutlu Xinjiang” göstererek acımasızca işlediği insanlığa karşı suçlarını gizlemeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Dünya Uygur Kurultayı Yürütme Komitesi Başkan Yardımcısı olan İlşat Hasan, Çin hükümetinin Batı ülkeleri tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların etkisini dengelemeye çalışmak için son yıllarda yabancı heyetleri Doğu Türkistan’a davet etmeye devam ettiğini belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir