İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan’da zorla çalıştırılan otomobil işçileri

Dünya Uygur Kurultayı ve insan hakları aktivistleri, Doğu Türkistan’da Uygurları zorla çalıştırdığı iddiasıyla Volkswagen’i protesto etti.

Çin hükumeti, Uygur Türklerini bir yandan toplama kamplarda insanlık dışı muamelelere tabi tutarken, diğer yandan çalışma kamplarında veya Çinlilerin fabrikalarında zorla çalıştırıyor. Bazı dünyaca ünlü markaların Doğu Türkistan’da inşa ettiği fabrikalarında da Uygurların ucuz iş gücü olarak çalıştırdığı ortay çıktı.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in, Çinli ortağı SAIC Motor Corporation Limited şirketi ile ortak yatırım yaptığı, Doğu Türkistan’nın başkenti Ürümçi’de bulunan fabrikasında Uygurların zorla çalıştırıldığı iddia ediliyor.

Bu iddia üzerine Dünya Uygur Kurultayı ve insan hakları aktivistleri Volkswagen’i Berlin’de hissedarları önünde protesto etti. Aralarından bir aktivist, toplantıda hissedarlara seslenen bir şirket yöneticisine pasta fırlattı.

Çin, zorla çalıştırma ve Uygurlara karşı diğer hak ihlalleri ve politikaları nedeniyle uluslararası kuruluşların sert eleştirileriyle karşı karşıya. Alman Federal Meclisi ve diğer Batılı parlamentolar ve hükümetler, Çin’in Uygurlara yönelik baskı politikalarının soykırım veya insanlığa karşı suç teşkil ettiğini söylüyor.

Volkswagen, işçilere kötü muamelede bulunulduğunu reddetiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir