İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan’da geleneksel kıyafetler tasarlayan Uygur tutuklandı

Doğu Türkistan’da bir moda tasarım şirketinin yöneticisi olan İsmail Kayyum’un Uygur geleneksel kıyafetleri tasarladığı ve ürettiği için 2021 yılında suçsuz yere tutuklandığı öğrenildi.

Uygur aktivist Abduveli Ayup’un sosyal medya üzerinden yaptığa açıklamaya göre, Doğu Türkistan’da bir moda tasarım şirketinin yöneticisi olan İsmail Kayyum’un 2021 yılında tutuklandığı bilgisine ulaşıldı.

Xinjiang Üniversitesi’nin hukuk fakültesi mezunu olan İsmail’in yönettiği moda şirketi; dansçılar, şarkıcılar ve müzisyenler için Uygur geleneksel kıyafetleri tasarlıyor ve üretiyordu.

Çin hükümeti, son yıllarda Uygur bölgesindeki insan hakları ihlalleri nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalmaktadır. Uygurların geleneksel kültürlerini korumalarına izin verilmemesi de eleştiri konusu olmaya devam ediyor. İsmail’in Uygur geleneksel kıyafetler tasarlaması, Uygur kültürünü yok etmeyi amaçlayan Çinli yöneticilerin dikkatini çektiği ve onu bu nedenle hedefe aldığı düşünülüyor.

Kayyum’un tutuklanması, Çin hükümetinin Uygur kültürüne yönelik baskı ve zulmünün bir örneği olarak görülebilir. Uygur halkının temel insan haklarına saygı gösterilmesi ve kültürlerinin korunması için uluslararası toplumun daha fazla çaba göstermesi gerekmektedir.

Uygur Haber’i kaynak göstermeyi unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir