İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan’da dezenfeksiyon çalışmaları zehirlenmelere neden oldu, bir mahalleden 13 kişi öldü

Doğu Türkistan’ın Guma nahiyesinde Covid 19’a karşı uçakla havadan yapılan dezenfeksiyon çalışmaları sonucu çok sayıda kişinin zehirlendiği, bir mahalleden 13 kişinin öldüğü öğrenildi.

Çin yönetimi Doğu Türkistan’da karantina bahanesiyle Uygur Türklerini 2 aydır evlerine hapsederek açlığa mahkum ediyor. Gulca şehrinde bir gün içinde en az 22 kişinin açlıktan öldüğü teyit edilmişti. Özgür Asya Radyosu’nun (RFA) 29 Eylül 2022 tarihli haberine göre, Hotan’ın Guma nahiyesinde dezenfeksiyon çalışmaları sonucu 13 kişinin zehirlenerek öldüğü doğrulandı.

Edinen bilgilere göre, Hoten’de karantina bahanesiyle ev hapsi başlandıktan sonra bölge genelinde uçakla her gün havadan dezenfeksiyon çalışması yapıldığı ve bunun bölge sakinlerinde güç kaybı ve bayılma gibi olayların yaşanmasına neden olduğu. Hatta çok sayıda kişinin hayatını yitirdiği bildirildi.

TEK BİR MAHALLEDEN 13 KİŞİ ZEHİRLENEREK ÖLDÜ

RFA muhabirinin, telefon aracılığıyla iletişime geçtiği bölge yetkilileri dezenfekte sonucu zehirlenmeler görüldüğünü doğruladı. Ayrıca Guma nahiye merkezinde bir mahalle komitesi çalışanı, kendisi sorumlu olduğu 10 aileden İbrahim ve kendi akrabalarından Atıhan başta olmak üzere mahalle genelinde 13 kişinin öldüğünü belirtti.

Dezenfeksiyon çalışmalarının bölge genelinde uçak ile yapıldığına göre zehirlenmelerin geniş çapta, diğer köy ve mahallelerde de yaşanmış olabileceği, ölümlerin öğrenilen rakamlardan kat kat daha fazla olabileceği düşünülüyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ SOYKIRIM UYGULAMALARI

Çin Halk Cumhuriyeti hükumetinin sistematik baskıları ve asimilasyon politikaları ile Doğu Türkistan’da topyekûn bir halk, asimilasyon ve soykırıma uğradı, uğruyor. Milli, dini, siyasi ve kültürel olarak Doğu Türkistan’da Çinli olmayan tüm Türk kökenli milletler bu baskının kurbanı olmaktadır. Doğu Türkistan’da soykırıma varan ağır insan hakları ihlalleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Çin Komünist Partisi idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında milyonlarca insanı yasa dışı bir şekilde alıkoyuyor. Çin hükumeti, toplama kamplarında ve ceza kamplarında insanlık dışı şartlarda tutulan Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri dünya kamuoyundan gizliyor.

ÇİN’İN  DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ CEZA KAMPLARINDA NELER YAŞANIYOR?

Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk halklarından milyonlarca kişi suçsuz yere toplama kamplarına alınmaktadır. Halen bu baskı tüm şiddetiyle devam etmektedir. Tanıkların ifadelerine göre tutuklulara işkence ediliyor. Sağlıksız şartlarda ellerinde kelepçe, ayaklarında zincirle yaşıyor. Kampta tutulanlara ne olduğu belirsiz ilaçlar ve iğneler veriliyor. Tırnak çekme, kamçı, elektrik gibi işkencelere maruz kalıyor. Kadınlar toplu tecavüze uğruyorlar.

Milyonlarca genç Doğu Türkistan’daki çalışma kamplarında veya Çin’deki fabrikalarda zorunlu köle işçi olarak çalıştırılıyor. Birçoğu toplama ve çalışma kamplarına gönderildikten sonra geride kalanlar da siyasi propaganda ezberlemeye, kamu hizmeti adıyla ücretsiz çalışmaya zorlanıyorlar. Kadınlar kısırlaştırılıyor, hamilelere zorla kürtaj yaptırılıyor. Genç kadınlar Çinlilerle evliliğe mecbur ediliyor. Ailelerinden koparılan 1 milyona yakın çocuk, çocuk toplama kamplarında asimile ediliyor. Çince konuşmaya Çince yaşamaya, Çinliler gibi beslenmeye zorlanıyor.

Milli ve dini kültür mirasları yok ediliyor. Uygur tarihi ve kültürüyle ilgili kitaplar yakılıyor. Türk- İslam mimarileri ve tarihi şahsiyetlerin türbeleri, heykelleri yok ediliyor. İnanç özgürlüğü hiçe sayılıyor. Camiler yıkılıyor. Kur’anlar yakılıyor. Namaz kılmak, oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Türkiye başta olmak üzere yurtdışı ülkelerinde okumuş, seyahat etmiş olmak ya da sadece bunları yapan birinin akrabası olmak bile toplama kampına alınma veya hapse atılma nedeni olabiliyor.

“Kardeş aile” projesi adı altında her aileyle ilgilenecek Çinli memur atandı. Bu “kardeşler” aile mahremiyetini çiğneyerek Uygurların evlerinde konaklıyor, aile üyelerinin rejime bağlığını denetliyorlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir