İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan’a yerleşecek Çinlilere ev ve 200 bim yuan destek veriliyor

Çin, Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirmeye çalışıyor. Çin’in sosyal medya ağında paylaşılan videoda hükumetin Çinlileri bölgeye yerleşmeye teşvik ettiği ve onlara karşılıksız ev ile 200 bin yuan (565 bin TL) destek sağlayacağı belirtiliyor.

Çin yetkilileri Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirmek amacıyla, Çinlilerin belgeye göç etmesini teşvik etmeye ve onların bölgeye yerleşmesi için mali, siyasi destekler sağlamaya devam ediyor. Bu politikalar, aynı zamanda Uygurlar ile Çinliler arasında mevcut eşitsizliğin daha da artmasına neden oluyor.

Son zamanlar Çin’in sosyal medya platformalarında paylaşılan bir videoda, Çin hükumetinin Çinlileri Doğu Türkistan’a yerleşmeye teşvik etmeyi sürdürdüğü belirtiyor.

Videoda ayrıca Çin’in diğer eyaletlerinden Doğu Türkistan’a gelerek yerleşmek isteyenlere hiçbir para ödemeksizin ev verileceği, karşılıksız 200 bin yuan (yaklaşık 656 bin Türk lirası) destek sağlanacağı ve 70 yıllık tapulu araba park yeri hediye edileceği bilgileri yer alıyor.

Çin’in bu tür politikaları sonucunda, 1953 nüfus sayımında bölgedeki Çinliler nüfusu %6 orandayken 60 sene içinde çok hızlı artarak şu an %40’i geçmiş durumdadır. Son zamanlarda bu değişimi hızlandırmak için Çinlilerin göcü daha çok teşvik edilmeye başlamıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir