İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çinli öğretmenin çektiği videoda, Uygur çocuklar babalarını soruyor

Çinli öğretmenin Uygur öğrencilere en büyük kaygılarının ne olduğunu sorduğu videoda, çocuklar babaları ve diğer akrabalarıyla kavuşamadıklarını dile getirdi.

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı soykırım politikaları kapsamında, yüzbinlerce Uygur Türkünün suçsuz yere hapste tutulduğu, milyonlarcasının ailelerinden uzaktaki çalışma kamplarında zorla çalıştırıldığı, çocukların ebeveynlerinden koparıldığı biliniyor.

Yakında Çin’in sosyal medya platformlarında paylaşılan bir video, ebeveynleriyle kavuşamayan ilkokul öğrencilerinin kaygılarını ortaya koyuyor.

“BABAM NEDEN ‘EĞİTİM’ ALMAYA GİTTİ?”

Videoda, Çinli öğretmen Uygur öğrencilere “En büyük kaygın nedir?” sorusunu yöneltirken, çocuklar, “Babam ne zaman geri dönecek?”, “Amcam ne zaman geri dönecek?”, “Abim beni özlüyor.”, “Babam neden ‘eğitim’ almaya gitti?”, “Babam neden öldü?” gibi yanıtlar veriyor.

Çocukların yanıtlarından, onların babaları, amcaları ve ağabeylerinin “mesleki eğitim merkezleri” adındaki toplama kamplarına, çalışma kamplarına götürüldüğü anlaşılıyor. “Babam neden öldü?” sorusundan ise babanın belki işkence sonucu ölmüş olabileceği tahmin edilebiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir