İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in yuan diplomasisi, yeni bir borç tuzağı mı?

Çin, son beş yılda dünyayı ticarette yavaş yavaş yuan’i kullanmaya ikna etmek için zorlayıcı çabalar gösteriyor; yuan diplomasisi aracılığıyla ülkeleri agresif bir şekilde tuzağa düşürüyor.

Çin, ABD ve doların etkisini azaltmak için yuan diplomasisi aracılığıyla ülkeleri zorlayıcı bir şekilde tuzağa düşürüyor. Çin, radikal solcu LuizInácio Lula da Silva tarafından yönetilen Brezilya’yı, anlaşma imzalamak için ABD dolarından vazgeçirmeyi başardı.

İki ülke, ikili ticarette ABD para birimini terk etmelerini sağlayacak bir takas merkezi oluşturma konusunda anlaştı ve takası büyük ölçüde kolaylaştıran yuan cinsinden ödeme konusunda bir anlaşma imzaladı. Böylelikle yuan’ın reale dönüştürülmesi daha hızlı ve daha az maliyetli hale gelecek.

Uzmanlar, Çin’in Brezilya’yı dolar yerine yuan ile ticaret yapmaya zorlama olasılığını göz ardı etmiyorlar. Gerçek şu ki, anlaşma, Çin’in son beş yılda ABD dolarının etkisini sınırlamak ve dünyayı ticarette yavaş yavaş yuan’i kullanmaya ikna etmek için gösterdiği zorlayıcı çabaların bir sonucudur.

Brezilya, yuan ile ticaret yapmayı kabul eden son ülkedir. Çin ile Brezilya’nın son anlaşması, ABD dolarının etkisini azaltmak için daha büyük bir Çin stratejisinin parçasıdır. Güney Amerika’nın en büyük ekonomisi olan Brezilya, artık finansal işlemlerini Çin ile yuan üzerinden gerçekleştirecek, bu da Pekin için önemli bir başarıdır. Brezilya ve Arjantin arasındaki ortak para birimi kurma görüşmeleri dikkate alındığında, Çin-Brezilya ticaretinde yuan kullanımı, diğer Güney Amerika ülkelerinin Çin ile takas düzenlemeleri kurmaları için kapıyı açacaktır. Ancak, Çin, etkisini Güney Amerika’dan öteye genişletmeye çalışmaktadır.

Çin ve Suudi Arabistan arasındaki artan bağlar, yuan’nin kabulü için zemin hazırlamıştır. Suudi Dışişleri Bakanı Mohammad Al-Jaddan, Suudi Arabistan’ın Çin’e enerji ihracatını yuan aracılığıyla yapmaya açık olduğunu belirtti.

Rusya, birkaç gün önce dış ticaretinde yuan cinsinden ödemeleri artırmaya hazır olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Çin mevkidaşı Xi Jinping ile yaptığı görüşmelerde bu konuyu netleştirdi. Rusya Merkez Bankası’nın son verilerine göre, yuan, ülkenin ithalat ödemelerindeki payı 2022’nın başına yalnızca %4 iken, yılın sonunda %23’e yükselerek Moskova’nın dış ticaretinde önemli yer edindi.

Brezilya veya Yuan’ı seçen diğer ülkeler için işler parlak görünebilir, ancak gerçek şu ki Çin, belirli bir amaçla ticaret yapmak için ülkeleri Yuan’ın para birimini kabul etmeye agresif bir şekilde zorluyor. Haber raporları, Çin’in şu anda Afrika ülkelerini borç tuzağına düşürdüğünü ve bu borcu “affetme”nin bir parçası olarak Çin’in tüm uluslararası ticaret, borç ve finans ödemeleri için Çin’in Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) olan Dijital Yuan’ı kullanmalarını istediğini öne sürdü. Bunu yaparak Çin, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri için Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olarak Dijital Yuan’ı tesis etmişti.

Ağustos 2022’de Çin, 17 Afrika ülkesinin milyarlarca dolarlık borcunu affettiğini açıklamıştı ama gerçekte bu, jeopolitik işgal için en sevdiği araç olan Borç Tuzağı Diplomasisiydi. (kaynak: Pardafas)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir