İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in sendeleyen ekonomisi zorluklarla karşı karşıya

Çin’in 2022’nin sonunda yeniden açılmasının, güçlü bir toparlanmayı tetiklemesi beklenirken, veriler Çin’in ekonomisini yeniden rayına oturtmak için hala ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Çin’in sıkı bir şekilde uygulanan sıfır Kovid politikası kapsamında bir yıllık sürekli tecrit ve hareket kısıtlamalarının ardından, 2022’nin sonunda yeniden açılmasının, ekonomik aktivitede güçlü bir toparlanmayı tetiklemesi bekleniyordu.

Ancak son ekonomik veriler, bu tür beklentileri yalanladı ve bunun yerine Çin’in ekonomisini yeniden rayına oturtmak için hala ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Çin ekonomisindeki zayıflık birçok alanda belirgin durumdadır.

2023’ün ilk çeyreğinde doğrudan yabancı yatırım (DYY), yıllık %34 düşüşle 2020’nin aynı dönemindeki seviyesinin yaklaşık üçte birine indi.

Fabrika faaliyeti Mart ayından bu yana düşüyor ve satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ileride daha fazla düşüşe işaret ediyor.

Mayıs ayında Çin’in ihracatı, ABD, Japonya ve Güneydoğu Asya da dahil olmak üzere büyük pazarlarda çift haneli düşüşlerle, ekonomistler arasındaki fikir birliğiyle tahmin edilen yüzde 0,4’lük düşüş tahminini çok aşarak yıllık yüzde 7,5 düştü.

Ekonomistler şimdi Çin’in ihracatının 2023’te bir bütün olarak daralacağını ve önemli bir büyüme motorunu etkisiz hale getireceğini tahmin ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir