İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in Münih Güvenlik Konferansında yer alması protesto edildi

Almanya’da Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı devam ediyor. Konferans’ta Uygurlara soykırım uygulayan Çin’in de yer alması, aktivistler tarafından protesto edildi.

Almanya’nın Münih kentindeki Bayerischer Hof Oteli’nde Uluslararası güvenlik politikaları konulu Münih Güvenlik Konferansı 16 Şubat 2023 tarihinde başladı, 19 şubata kadar devem edcek.

Bu yıl 59.su düzenlenen konferansa aralarında ABD, Çin ve Avrupa ülkelerinin bulunduğu 100’e yakın ülkeden yaklaşık 40 devlet ve hükümet başkanı, bakanlar ve güvenlik uzmanları katılıyor. 

Rusya ve İran’dan yetkililerin davet edilmediği konferansta, Çin’i Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Wang Yi temsil ediyor.

ÇİN’İN KONFRANSTA YER ALMASI PROTESTO EDİLDİ

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine soykırım uygulamakta olan Çin Komünist Partisi yetkililerinin Uluslararası güvenlik politikaları konulu konferansta yer alması, insan hakları savunucuları ve Uygur aktivistler tarafından protesto edildi.

Konferansın düzenlendiği otelin önünde Çin’i protesto eden aktivistleriden bir, İlham Tohti İnsiyatifi sözcüsü Enver Can, konuyla ilgili “Uluslararası güvenlik politikalarının ele alınacağı bir konferansta Çin’in de katılmasını çok yadırgıyorum. Çünkü Çin Uygurlara soykırım uyguluyor, Tibet’te kültürü ve çevreyi yok ediyor, Hongkong’da demokrasi hareketlerini bastırdı ve Taiwan’ı da askeri yönden tehdit ediyor. Böyle bir rejimin demokratik ülkelerde yapılan demokratik liderlerin katıldığı böyle bir toplantıya katılması çok sakıncalıdır” ifadelerini kullandı.

KONFERANSTA ELE ALINACAK BAŞLICA KONULAR

Bu yılki konferansta Rusya-Ukrayna savaşı, başta ABD olmak üzere Batı ile Çin arasındaki ilişkiler, enerji arzı ve güvenliği, gıda güvenliği, NATO ittifakının genişletilmesi, çip tedarik zinciri, savunma harcamaları, iklim krizleri, teknoloji konusunda düzenlemeler ve siber güvenliğin ele alınması bekleniyor. Konferansta dünyanın değişik bölgelerindeki krizler, savunma ve dış politika konuları da ele alınacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir