İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in kömür tüketimindeki artışı iklim hedeflerini tehdit ediyor

Global Energy Monitor’a göre, Xi’in kontrol etme taahhüdüne rağmen, Çin’de kömür tüketiminde büyük artış yaşandı. Bu Paris İklim Anlaşması’ndaki hedefleri imkansızlaştırıyor.

Global Energy Monitor (GEM) tarafından hazırlanan bir rapora göre, Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2021 yılında kömürlü termik santralleri “sıkı bir şekilde kontrol etme” taahhüdüne rağmen, Çin’de kömür tüketiminde bir artış yaşandı.

2023 yılında dünya genelinde inşa edilen yeni kömürlü termik santrallerin yüzde 95’ini oluşturdu. Bu artış, küresel olarak en büyük kirletici olan Çin’in iklim taahhütlerini baltalamaktadır. Diğer ülkeler, 2015 Paris İklim Anlaşması’ndan bu yana geliştirilmekte olan kömürlü termik santral kapasitesini azalttı. Ancak, Çin’in kömür tüketim çılgınlığı nedeniyle kömürlü termik santral kapasitesi arttı.

GEM, Çin’de devreye giren yeni kömür santrallerindeki artışın 47,4 gigawatt olduğunu ve bunun toplam küresel ilavelerin yüzde 68’ini oluşturduğunu söyledi. GEM’in son raporunda, “Çin’de tam tersi oldu ve yeni inşaat başlangıçları üst üste dördüncü yıl artarak sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı; bu da Başkan Xi’nin 2021’de kömür projelerini ‘sıkı bir şekilde kontrol etme’ vaadiyle uyumlu değil” denildi.

Çin’in yeni kömür santrallerinin geliştirilmesi ve kullanımı üzerinde daha sıkı kontroller uygulamasını talep eden GEM analistlerinden Flora Champenois “Aksi takdirde Paris Anlaşması’ndaki hedeflerimize ulaşmayı ve temiz enerjiye hızlı bir geçişin getireceği faydalardan yararlanmayı unutabiliriz” dedi.

Kömür, Çin’de hala önemli bir enerji üretim kaynağı. Kömür, 2023 yılında elektrik üretiminin yüzde 60,7’sini oluşturuyor. Yerel madenciliğin artmasıyla birlikte Çin, artan iç talebi karşılamak için daha yüksek miktarlarda kömür ithal ediyor.

Kömür fiyatları küresel piyasada daha ucuz hale geldi. Bu durum Çin’i ithalat yoluyla stoklarını doldurmaya itti. Ocak-Nisan 2024 döneminde Çin’in kömür ithalatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,1 daha yüksekti.

GEM’e göre Çin’in artan kömür kullanımı küresel eğilimlerle tam bir tezat oluşturuyor. Çin’in 2023 yılındaki yeni kömür enerji tesisleri 70.2 gigawatt’a ulaşarak, dünyanın geri kalanındaki 3.7 gigawatt’tan 19 kat daha fazla oldu. İlginç bir şekilde, Xi’nin 2021 vaadinden bu yana yeni kömürlü termik santrallerin onayı yüzde 400 arttı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir