İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’den Tayvan’ın bağımsızlığını savunanlara ölüm cezası tehdidi

Çin, Tayvan’ın bağımsızlık yanlılarını aşırı durumlarda ölüm cezasına çarptırmakla tehdit ederek, fiili bağımsız ve demokratik olarak yönetilen Tayvan’a baskıyı arttırdı.

Fiili bağımsız olan Tayvan’ı kendi toprağı olarak gören Çin, geçen ay Tayvan’da göreve başlayan Devlet Başkanı Lai Ching-te’yi “ayrılıkçı” olarak nitelendirerek hoşlanmadığını ifade etti ve onun göreve başlamasından kısa bir süre sonra Tayvan’ı çevreleyen savaş tatbikatı düzenledi.

Tayvan, Lai’nin Ocak ayında seçimleri kazanmasından bu yana devam eden Çin’in askeri eylemleri, ticari yaptırımları ve Tayvan kontrolündeki adalar çevresindeki sahil güvenlik devriyeleri gibi baskısının artmasından şikayetçi.

ÇİN: BAĞIMSIZLIĞI SAVUNANLARA ÖLÜM CEZASI

Çin’in devlet tarafından işletilen Xinhua haber ajansına göre, yeni yönetmelikte Çin mahkemelerinin, savcılarının, kamu ve devlet güvenlik organlarının “Tayvan’ın bağımsızlık yanlılarını ülkeyi bölmek ve ayrılık suçlarını teşvik etmekten dolayı yasalara uygun olarak ağır bir şekilde cezalandırması” gerektiği belirtiliyor.

Xinhua, Pekin’in Cuma günü yayınladığı yönetmelikte, “devlete ve halka özellikle ciddi zarar veren” bağımsızlık çabalarının “elebaşları” için ölüm cezasının öngörüldüğünü söyledi. Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı yetkilisi Sun Ping Pekin’de gazetecilere yaptığı açıklamada “ayrılma suçu” için cezanın ölüm cezası olduğunu söyledi. Diğer önde gelen savunucular ise 10 yıl ile ömür boyu arasında değişen hapis cezalarına çarptırılabilecek.

Xinhua, yönergenin halihazırda yürürlükte olan yasalara uygun olarak çıkarıldığını söyledi. Bu yasa Çin’e Tayvan’ın bağımsızlığı ilan etmesi ya da ilan edecek gibi görünmesi halinde Tayvan’a karşı askeri harekat için yasal dayanak sağlıyor.

TAYVAN: ÜLKENİN GELECEĞİNE HALKIMIZ KARAR VERİR

Tayvan’ın Anakara İşleri Konseyi Pekin’in hareketini kınadı ve Cuma günü yapılan açıklamada, “Pekin makamlarının Tayvan üzerinde kesinlikle hiçbir yargı yetkisi yoktur ve Çinli komünistlerin sözde yasa ve normlarının halkımız üzerinde hiçbir bağlayıcılığı yoktur” denildi. Ayrıca “Hükümet, ülkemiz halkına kendilerini rahat hissetmeleri ve Çin Komünist Partisi tarafından tehdit edilmemeleri ya da korkutulmamaları çağrısında bulunmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Tayvan devlet başkanı Lai defalarca Çin ile görüşmeler yapmayı teklif etti ancak reddedildi. Lai, Tayvan’ın geleceğine sadece Tayvan halkının karar verebileceğini söylüyor.

ÇİN YÖNERGESİ GENİŞ ŞEKİLDE YORUMLANABİLİR

Yönerge, Tayvan’ın, devlet olma koşulunun bulunduğu uluslararası örgütlere girişini teşvik etmek, diplomasi bakımdan değişiklikler yapmak ve “yeniden birleşmeyi” destekleyenleri “bastırmak” da dahil olmak üzere “cezalandırılmaya değer suçları” detaylandırıyor. Yönerge ayrıca, suç sayılabilecek eylemlere “Tayvan’ı Çin’den ayırmayı amaçlayan diğer eylemler” şeklinde bir madde daha ekleyerek kuralların geniş bir şekilde yorumlanabileceği anlamına geliyor.

Çin daha önce de Tayvanlı yetkililere karşı yasal önlemler almış, Tayvan’ın ABD’deki eski fiili büyükelçisi ve şu anda adanın başkan yardımcısı olan Hsiao Bi-khim’e yaptırım uygulamıştı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir