İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’den, Doğu Türkistan’daki tarihi camide dansözlü reklam filmi

Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde bulunan Kuça şehrindeki tarihi camide dansözlerin oynatıldığı bir reklam filmi, Çin sosyal medya platformlarında paylaşıldı. Videodan caminin artık ibadete kapalı olduğu da anlaşılıyor.

Doğu Türkistan’da camiler, Çin Komünist Partisi tarafından yıkılmaya ve ibadete kapatılarak farklı amaçlarda kullanımaya devam ediyor.

Mimarisi ve büyüklüğüyle dikkat çeken bazı tarihi camiler ise turistlik mekanlara çevriliyor. Son olarak Doğu Türkistan’ın Kuça şehrindeki turizm mekanına çevrilen tarihi Kuça Camisi’nde dansöz oynatılarak reklam filmi çekildi. Söz konusu video, Çin merkezli sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Cami içinde Çinli bir kadının Budizim dönemine ait kıyafetlerle müstehcen bir şekilde dans ettiği görüntülerde, caminin ibadete kapatılmış olduğu ve Çinli turistler için eğlence mekanına dönüştürüldüğü görüldü.

ÇİN YÖNETİMİ 16 BİN CAMİYİ YIKTI

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu ASPI’nin (Australian Strategic Policy Institute), uydu görüntülerini analiz ederek 2020’de hazırladığı rapora göre Doğu Türkistan genelinde 16 bin cami ya kısmen yıkıldı ya da ağır hasar gördü.

Doğu Türkistan genelinde dini ve kültürel mekanlarda yürütülen yıkıma yönelik hazırlanan rapor bölge genelindeki camilerin toplamının yüzde 65’inin tahrip edildiğine ya da yıkıldığına dikkat çekiyor.

Raporda Çin Komünist Partisi (ÇKP) iktidarının, 2017 yılından itibaren başlattığı faaliyet kapsamında 8 bin 500 camiyi de tamamıyla ortadan kaldırdığı yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir