İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de polisler, telefon ve laptoplarınızı arayabilir

Rejimin kontrol ve kanıt toplama yetkilerini genişleten Çin, polislere bireylerin elektronik cihazlarını arama ve veri toplama yetkisi verdi. Bu, Çin vatandaşlarıyla birlikte ülkeyi ziyaret eden uluslararası turistleri de etkileyecek.

Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı tarafından 26 Nisan’da yayınlanan belgeler, yetkililerine elektronik cihazlardan “belgeler, görüntüler, ses ve video, uygulamalar ve … günlük kayıtları” ile birlikte “cep telefonu metin mesajları, e-postalar, anlık mesajlar ve grup sohbetleri” dahil olmak üzere bir soruşturmayla ilgili “elektronik verileri” toplama yetkisi veriyor.

Çin devlet polisi, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemelere göre, kimliklerini göstererek akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazları arayabilecek ve suç ya da yasadışı bir eylemin gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit etmek amacıyla elektronik veri toplayabilecek.

Yorumcular bu yeni kuralı, Çin’in “ulusal güvenliği” sağlamak için ülke çapında yürüttüğü kampanyanın bir parçası olarak nitelendirdi ki bu terim Çin hükümeti tarafından genellikle ayrıntılı ekonomik verileri ve siyasi muhalefeti içerecek şekilde kullanılıyor.

ABD merkezli bir Çin işleri yorumcusu olan Tang Jingyuan, konuyla ilgili “Bu önlemlerin Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’nın yabancı bilgi akışını engellemeye yönelik son kampanyasıyla uyumlu olduğuna inanıyorum. Toplumu bir savaş mekanizmasına doğru itecek ve izolasyonist önlemlerin yumuşak bir biçimi olarak hizmet edecektir” dedi.

ABD’de yaşayan Çinli insan hakları avukatı Lai Jianping, Çin Komünist Partisi’nin benzeri görülmemiş bir krizle karşı karşıya olduğunu ve bunun da artan sosyal kontrol yoluyla sivil özgürlüklerin daha da kısıtlanmasına yol açacağını düşünüyor.

Bu düzenlemeler sadece halk arasında daha fazla hoşnutsuzluk yaratacaktır. İnsanlar bunun rejimin kendi yasaları ve anayasasının yanı sıra Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesini de ihlal ettiğini biliyor” diyen Lai, “Bireyler bu kararlara nasıl direneceklerini bilemeseler de, hayal kırıklıkları artacak ve partinin yönetim meşruiyetinde sürekli bir düşüşe yol açacaktır” ifadesini kullandı.

RFA’nın bir haberine göre, Pekin, Şanghay ve diğer Çin şehirlerinde polisin birkaç yıldır sokaklarda veya metro vagonlarında insanların cep telefonlarını ele geçirdiğini gösteren çok sayıda rapor var.

Siyasi yorumcu Chen Daoyin, Çin gümrük dairesinin son birkaç yıldır Çin’e giriş yapan kişilerin elektronik cihazlarını rastgele denetlediğini belirterek, ÇKP rejiminin son hamlesinin idari ve kanun uygulama prosedürlerini mevzuat yoluyla standartlaştırmayı amaçladığını söyledi. Daoyin ayrıca “Bir rejimin kriz duygusu ne kadar güçlüyse, kontrol arzusu da o kadar güçlü olur” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir