İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de Mayıs ayında sanayi büyümesi durakladı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, sanayi üretimindeki artışın beklenen %6,0’lık artışın gerisinde kaldığını bildirdi. Bu, Çin’de emlak sektöründeki düşüşün devam ettiğine dair işaret veriyor.

Investing haberine göre, Mayıs ayında Çin’in sanayi üretimi öngörülen büyüme rakamlarını karşılayamayarak emlak sektöründeki düşüşün devam ettiğine dair işaretler verdi. Ulusal İstatistik Bürosu (NBS), sanayi üretimindeki artışın beklenen %6,0’lık artışın gerisinde kaldığını bildirdi.

Bir diğer önemli ekonomik gösterge olan sabit varlık yatırımları Ocak-Mayıs 2024 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %4,0 oranınla beklenen %4,2’lik artışın biraz altında kaldı ve Ocak-Nisan döneminde kaydedilen %4,2’lik büyümeden yavaşlama gösterdi.

Çin ekonomisi, emlak piyasasındaki gerileme, yüksek yerel yönetim borçları ve deflasyonist baskılar gibi birçok olumsuzlukla karşı karşıyadır. Bu faktörler dengesiz ekonomik büyümeye etki göstermekte ve mali politika desteğinin artırılması çağrılarına yol açmaktadır.

Ocak-Mayıs döneminde yıllık bazda %10,1’lik düşüşle, Ocak-Nisan döneminde görülen %9,8’lik düşüşten daha sert bir düşüş gösteren emlak yatırımı rakamları da zorlukları gözler önüne seriyor. Hükümet, peşinat zorunluluğunu azaltarak ve ipotek faiz oranları için taban oranını kaldırarak emlak sektöründeki gerilemeyi hafifletmeye çalışıyor.

Ayrıca, merkez bankası geçen ay satılamayan konut stokunun satışını hızlandırmaya yardımcı olmak için uygun fiyatlı konutlara yönelik bir yeniden kredi programı başlattı.

Çin’de ülke çapında ankete dayalı işsizlik oranı Mayıs ayında Nisan ayına göre değişmeyerek %5,0 seviyesinde sabit kaldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir