İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de her 5 gençten biri işsiz ve milyonlarcası da mezun olmak üzere

Genç işsizlik Çin ekonomisini zorluyor. Hükumet verileri iş arayan 16-24 yaş arası gençlerin %20,4’ünün işsiz kaldığını gösteriyor. Dönem sonunda mezun olacak milyonlarca genç bu oranı daha da arttırabilir.

Çin hükümetinin geçen hafta yaptığı açıklamada, Nisan ayında, iş arayan 16-24 yaş arası gençlerin %20,4’ünün işsiz kaldığı bildirildi. Bu, Çin’in 2018’de böyle istatistikleri duyurmaya başladığından beri en yüksek seviye.

Yüksek genç işsizliği, birkaç yıldır Çin ekonomisi üzerinde kara bir leke olmuştur. Seyahati sınırlayan katı Covid-19 salgın sağlık kısıtlamaları ile daha da kötüleşen bu durum, küçük işletmeleri yok etti ve tüketici güvenini zedeledi.

Çin’in dört bir yanındaki büyük şehirlerde genç profesyoneller sıfır Kovid kurallarını protesto ederken, halkın nadiren hoşnutsuzluğuyla karşılaşan hükümet, Aralık ayında aniden politikaları gevşetmeye başlayacağını duyurdu. Ancak, genel oran iki ay üst üste düşmesine rağmen, genç işsiz oranı yüksek kaldı.

Çin hükümeti, gençlerin istihdamını teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi politika uygulamaya koydu, devlete ait işletmeler yeni başlayanlar için daha fazla iş imkanı sağlamaya yönlendirildi. Genel olarak, Çin ekonomisi çok yavaş istikrar kazanıyor.

Pekin tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan diğer raporlar, Nisan ayında perakende satışlarda ve fabrika faaliyetlerinde, geçen sene Nisan ayına göre artış olduğunu gösterdi. Ancak sonuç tam kapanma zamanı olan geçen sene Nisan ayı ile karşılaştırılarak çıkarıldığı için ekonomistler ve yatırımcılar arasında endişesini gideremedi.

Çin’in büyük teknoloji şirketleri, zorlu bir yılın ardından toparlanma belirtileri göstermeye başlıyor olsa da, genel olarak mali performansları pandemi öncesi seviyelere dönemedi.

Eğitimli gençleri çeken sektörler küçülürken, üniversite mezunu sayısı artıyor. Analizcilere göre, bir sorun, üniversite mezunlarının istediği işlerle mevcut iş imkanları arasında bir uyumsuzluk olduğudur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir