İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rapor: Çin, ‘yolsuzlukla mücadele’ ateşini bankacılara yöneltiyor

Çin, yolsuzluğa karşı mücadele bahanesiyle, ülkenin bankacılarını hedef almaya başladı ve ÇKP liderliğini ihmal eden bir çok önemli isimler bu kapsamda “soruşturmaya” alındı.

New York Times’a göre, Çin’in “yolsuzluğa karşı” kontrolü, ülkenin bankacıları hedef almasıyla daha da yoğunlaştı ve bu kapsamda bir çok önemli isimler “soruşturmaya” alındı.

Çin’in yolsuzlukla mücadele yetkilileri Şubat ayında bankacıları “partinin liderliğini ihmal eden insanları araştırıp onlarla ilgileneceği” konusunda uyardı.

Çin, yolsuzlukla mücadele operasyonuna 2017 yılında, ülkenin yönetici seçkinleri için varlıkları yönetmesiyle tanınan Çin doğumlu milyarder Xiao Jianhua’yı hedef aldığında başladı. Xiao geçen yıl 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

2020’de Çin, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’yı hedef aldı. Çin, Alibaba’nın kardeş kuruluşu olan Ant Financial’ın ilerlemesini engelleyerek, şirketin planlarını rafa kaldırdı ve Ma, Ant’ın kontrolünden vazgeçmeyi kabul etti.

2022’de Çin, bankacılık ve sigorta kurumlarını bir önceki yıla göre yüzde 19 artışla 4.620 kez cezalandırırken, yetkililere yüzde 26 artışla 7.561 ceza verdi.

Şİ’NİN ZENGİN İŞ İNSANLARINI KONTORL ALTINDA TUTMA POLİTİKASI

Ancak cezalandırmaların Şi Cinping’in Çin Komünist Partisi yetkililerini kontrol altında tutma politikasının bir parçası olduğu söyleniyor.

Çin siyasetinde yolsuzluk üzerine bir kitap yazan, John Hopkins Üniversitesi’nden Yuen Yuen Ang, “Kampanya rüşvetle savaşın ötesine taştı ve partiyle ideolojik uyumluluğa zorlama kampanyasına dönüştü. Yolsuzluk bahanesiyle ‘yoğun inceleme’ Çin’de sıradanlaştı” diye konuştu.

KONUYLA İLGİLİ DİĞER ÖRNEKLER

Bu konuda en dikkat çekici olan bir başka olay ise China Renaissance Holdings’in kurucusu Bao Fan’ın kaybedilmesiydi.

Bu ayın başından bu yana, Çinli yöneticiler ve ülkenin finans sektöründeki üst düzey yetkililer radar veya yaptırım altına alındı veya soruşturuluyor.

Bu ayın başında yolsuzlukla mücadele kapsamında, eski parti yetkilisi ve China Everbright Group başkanı Li Xiaopeng hakkında Parti disiplini ve yasalarını ciddi şekilde ihlal ettiğinden şüphelenilen bir soruşturma başlatıldı.

Bir diğeri, eski parti sekreteri ve Çin Huarong Varlık Yönetiminin Pekin Şubesi genel müdürü Huang Xianhui idi ve görevle ilgili kanun ihlali şüphesiyle soruşturma altında bulunuyor.

21 Nisan’da, Şanghay Menkul Kıymetler Borsası eski genel müdür yardımcısı Liu Ti, görev ihlali şüphesiyle soruşturma altına alındı.

Bu yılın başlarında, Çinli yetkililer ayrıca Bank of China’dan Liu Liange, China Merchants Bank’tan Tian Huiyu ve Guangdong Rural Credit Union’dan Zhou Gaoxiong’u da hedef aldı. (ANI)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir