İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin virüsünü duyurmaya çalışan muhabir 3 yıl sonra hapisten çıktı

Çin’in Wuhan kentindeki ilk Covid salgınını belgeleyen ve üç yıl hapis cezasına çarptırılan muhabirin serbest bırakıldığı iddia edildi.

Çin’de üç yıl önce COVID-19 salgını sırasında aşırı kalabalık hastanelerin ve cesetlerin videolarını yayınlamasının ardından kaybolan kişinin serbest bırakıldığı iddia ediliyor.

Fang Bin ve diğer bir kişi, 2020’nin başlarında pandeminin ayrıntılarını internette ve sosyal medyada yayınlayarak, salgını kontrol edemedikleri için eleştirilere maruz kalan Çinli yetkilileri utandırdı. 

Bu nedenle Fang’ın Çin’de yaygın olarak olarak siyasi muhaliflere karşı kullanılan belirsiz bir suçlama olan “tartışma ve sorun çıkarmak” suçuyla üç yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirilmişti.

Fang’ın davası, iktidardaki Komünist Parti’nin (ÇKP) ülkeyle ilgili söylemleri kontrol altına alma çabalarının, salgına karşı önlem almamasını eleştirelere yönelik baskının bir parçası.

Kaynaklara göre Fang, Pazar günü serbest bırakılması planlanıyordu. Associated Press Fang’ın serbest bırakıldığını doğrulayamadı. BBC de Fang’ın hapisten çıkıp Wuhan’daki evine döndüğünü fakat doğrulamak için henüz ailesine ulaşılmadığını birldirdi.

Salgının ilk aşaması hakkında da haber yapan başka bir gazeteci Zhang Zhan, Aralık 2020’de “kavga ve sorun çıkarmaktan” dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yaklaşık sekiz ay sonra avukatı, onun hasta olduğunu söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir