İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin verileri, Doğu Türkistan nüfusunun doğal artış oranında ciddi düşüş yaşandığını gösteriyor

Çin verilerine göre, Doğu Türkistan’ın onlarca yıldır ‰10’un üzerinde devam eden doğal nüfus artışı, soykırım politikalarının geniş çaplı uygulanmaya başladığı son 5 yılda ‰0,56’ya geriledi.

Çin Devlet Bilgi Merkezi’nin bir yan kuruluşu olan China Economic Network’ün açıkladığı verilerine göre, Doğu Türkistan’da nüfusun doğal artış oranı 1949 yılından bu yana 10’un üzerinde devam ediyor. Hatta kimi yıllar 20’nin üzerine çıktığı da görülüyor. Fakat bu oranın 2018 yılından sonraki 5 yılda her sene gerileyerek 2022 yılında %0,56’ya düştüğü dikkat çekiyor.

Doğal nüfus oranının bu düşüşü, Çin’in Doğu Türkistan’da toplama kampları uygulaması başta olmak üzere soykırım politikalarını geniş çaplı uygulamaya başladığı dönemin hemen ardından geliyor.

BU DÜŞÜŞ, SOYKIRIM SUÇUNUN BARİZ KANITI

Uygur Araştırmaları Merkezi araştırmacısı, Çin uzmanı Memet Tohti Atawulla, Uygur Haber’e konuyla ilgili değerlendirmede bulundu:

Çin rejiminin son yıllarda kendi halkına gevşettiği doğum kontrol politikasını özellikle 2015’ten bayana Uyghurlara daha katı bir biçimde uygulanmaya başladığını vurgulayan Memet Tohti, “bu dönemde Doğu Türkistan’da zorla kürtaj ve kısırlaştırma kampanyaları sıklıkla yapılmıştır. Bu uygulamaların sonucunda 2018-2019 yıllarına gelindiğinde Uyghurlar sıkça bulunan bölgelerde nüfus artışı sıfıra düşmüştür. Bunu Çin’in Uygurlara karşı işlemekte olduğu soykırım suçunun en bariz kanıtı diyebiliriz. Zaten bir çok ülkenin Uygur soykırımını tanımasının nedeni de budur” ifadelerini kullandı.

Sayfanızda kullanırsanız kaynağını belirtmeyi UNUTMAYINIZ!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir