İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin istihbaratı, İstanbul’daki Uygur genci annesiyle tehdit ederek muhbirliğe zorladı

İstanbul Zeytinburnu’da bir Uygur genç, diğer Uygurların fotoğraflarını çekerken yakalandı. Genç kendisinin Çin istihbaratı tarafından Doğu Türkistan’daki annesine zarar vermekle tehdit edilerek muhbirlik yapmaya zorlandığını itiraf etti.

İstanbul Zeytinburnu’da Uygurlar tarafından işletilen bir kuaförde bir Uygur genci, izinsiz bir şekilde dükkanı görüntülerken yakalandı. Gencin telefonunda Whatsapp üzerinden Çin istihbarat polisiyle yaptığı konuşmalar ve onların emirlerinin kayıtları bulundu.

GENÇ: ÇİN POLİSLERİ, ANNEME ZARAR VERMEKLE TEHDİT ETTİ

Genç, ailesinin eminliği için yapmak zorunda kaldığı ve yaptıklarına çok pişman olduğunu belirtti. Doğu Türkistan’ın Hoten kentindeki Çin polisinin Whatsapp üzerinden kendisiyle konuşmak istediğinde onu önceleri reddettiğini söyleyen genç, polislerin daha sonra annesini konuşturduğunu, annesine bir zarar gelmemesi adına onların söylediklerini yerine getirmeye mecbur kaldığını dile getirdi.

WHATSAPP’TAKİ SES KAYITLARINDA POLİS GENCİ AZARLIYOR

Whatsapp üzerindeki ses kayıtlarında polis tehditvari bir şekilde, bu gençten kuaför ve bir diğer kişiyle ilgili görevin hemen yerine getirimesini istiyor.

Genç, bir arkadaşının düğün hazırlıklarına yardım ettiğini ve bu nedenle çok müsait olamadığını belirtmesi üzerine Çin polisi, yine arkadaşının da fotoğrafı, kimle evleneceği, ne işle meşgul olduğu ve ikamet adresi gibi ilgili bilgileri neden göndermediği konusunda genci azarlıyor. Polis ayrıca damadın evine gittiğinde onun evinin konumu ve başka bilgilerini fotoğraflarla beraber göndermesini emretti.

Ses kayıtlarında polis, kuaför dükkanının ismi, adresi ve konumu hakında daha ayrıtılı ve net çekilmiş fotoğraflar gönderilmesini istiyor.

ÇİN POLİSİNİN WHATSAPP’TA TÜRKİYE’YE AİT NUMARA KULLANIYOR

Çin genelinde Whatsapp ve diğer uluslararası sosyal medya platformları yasaktır ve bu, Doğu Türkistan’da en sert bir biçimde uygulanıyor. Polisin Hoten’den Whatsapp üzerinde İstanbul’daki genci tehdit etmesi ve ona görev vermesi, özellikle de Whatsapp’ta Türkiye telefon hattı kullanması da dikkat çekiyor.

Sayfanızda kullanırsanız Kaynak belirtmeyi unutmayınız!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir