İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin, teşvik ve desteklerle Çinlilerin Uygurlarla evliliklerini yaygınlaştırmaya çalışıyor

Çin hükumeti yıllardır Çinlileri, Doğu Türkistan’a yerleşmeye Uygurlar ile evlenmeye teşvik ediyor. Uygurlarla evlenenlere yüklü miktarda para ödülü, ev, arazi ve istihdam fırsatı sağlanıyor. Uygur kızları, Çinlilerle evlenmek zorunda bırakılıyor.

Çin uzun yıllardır etnik kaynaşma ve entegrasyon söylemleriyle, Doğu Türkistan halkını asimile etmek için her türlü uygulamaları deniyor. Bu uygulamalardan biri de Çinliler ile Doğu Türkistan’daki Uygur ve diğer Türk halklar arasındaki evliliği yaygınlaştırmaya çalışmaktır.

2014 yılında Çerçen Nahiye belediyesi, Çinliler ve Uygurlar arasındaki evliliklerin teşvik edilmesiyle ilgili bir karar yayımladı. Bu, uluslararası basın tarafından yoğun bir şekilde eleştirilmişti. Şu an bu karar ve buna benze diğer resmi belgeler Çin basınında yer almıyor. Fakat son dönemde Çinliler ile Uygurlar arasındaki evliliğe yönelik teşvikler daha da arttırıldı.

UYGURLARLA EVLENENLERE PARA, TOPRAK VB. DESTEKLER SAĞLANIR

Çin’in sosyal medya platformlarında paylaşılan videolarda Çinliler ile Uygurlar arasındaki evliliklere nakit, ev, arsa ve istihdam desteği sağlandığıyla ilgili bilgisi yer alıyor.

TikTok’un Çince versiyonu olan Douyin’e yüklenen bir videoda Çinli şunları söylüyor:

“Uygur bir kızla evlenirsen sana (devlet tarafından) para verilir, toprak verilir….Çinliler Uygurlarla evlenirse devlet teşvik ve destek verir. Her yıl ödüllendirir. Çocukların okumasında ve ev alımlarında destek ve ayrıcalıklar sağlar. Ödülün oldukça yüksek olduğu söyleniyor… Uygur bir kızla evlenirsen (devlet) para verir… Çin’deki erkekler çabuk gelin, kendinize bir Gülnazar (ünlü Uygur aktris) bul…”

UYGUR KIZLAR, ÇİNLİLERLE EVLENMEYE ZORLANIYOR

Uygurlar tarihten bu yana etnik, din ve kültür farklılıkları nedeniyle Çinlilerle genellikle evlenmezler. Çin verilerine göre de Uygurlar, Çinliler ile olan evlilik oranının en düşük olduğu milliyetlerden biridir. Fakat son zamanlarda, Çin’in Doğu Türkistan’daki soykırım politikalarını geniş çaplı uygulamaya başlamasından sonra bu durum değişti. Uygurların Çinlilerle evliliklerinin sayısı gittikçe artıyor.

Doğu Türkistan’da Uygurların toplama kamplarına atılmasında en yayın bahaneleri arasında milliyetçilik ve dini aşırıcılık düşüncelerine sahip olmak yer alıyor. Uygur ailelerin Çinli talipleri reddetmeleri veya etnik gruplar arasındaki evliliklere sıcak bakmamaları, bu ailenin milliyetçi veya dini aşırılıkçı düşüncelere sahip olduklarıyla ilgili şüphe uyandırır ve onların toplama kamplarına atılmasına neden olur. Veya tam tersine böyle bir evlilik, şu bahanelerle suçsuz yere toplama kamplarına atılanların üzerindeki şüphenin kalmasına ve onların bırakılmasına vesile olabilir.

Bunun gibi nedenlerle Uygur kızları, aile üyelerinin özgürlüklerini, aileye gelebilecek felaketleri göz önünde barındırarak devlet destekli Çinli taliplere “rıza göstermek” zorunda kalır.

ÇKP REKLAMI: ÇİNLİLERE EVLENDİRİLECEK 100 UYGUR KIZ ARANIYOR

Daha önce yine Douyin’de Uygur gelinlerle ilgili bir reklam yayımlanmıştı. Reklamda Çinli erkeklerle evlenen Uygur Türkü kızların düğün görüntüleri eşliğinde Uygur Türkçesiyle Çinlilerle evlendirilecek 100 adet Uygur Türkü kız arandığı belirtiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir