İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin, Tayvan çevresinde geniş çaplı askeri tatbikatlar yapılacağını duyurdu

Tayvan’ın yeni Cumhurbaşkanının yemin töreninden günler sonra Çin, “ayrılıkçı eylemleri cezalandırmak” amacıyla ada ülke çevresinde ‘geniş çaplı’ askeri tatbikat başlattı.

CNN’in haberine göre, Tayvan’ın yeni cumhurbaşkanı Lai Ching Te’nın yemin töreninden günler sonra Çin, sözde “ayrılıkçı eylemleri cezalandırmak” amacıyla ülkeyi çevreleyen iki gün sürecek askeri tatbikat başlattı.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye göre tatbikat kapsamında, gerçek mühimmat taşıyan düzinelerce Çin savaş uçağı, destroyerler, fırkateynler ve füze sürat botlarının yanı sıra “düşmanın” “yüksek değerli askeri hedeflerine” karşı sahte saldırılar gerçekleştirdi.

23 Mayıs 2024 tarihinde erken saatlerde başlayan ve Tayvan’ı çevreleyen tatbikat, yeni seçilen Başkan Lai Ching-te’nin Tayvan’ın güçlü otoriter komşusuyla ilişkileri yönetmeye çalışırken karşılaştığı ilk gerçek sınav oldu.

Çin’in iktidardaki Komünist Partisi, Tayvan’ı hiçbir zaman kontrol etmemiş olmasına rağmen kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ediyor ve gerekirse adayı güç kullanarak ele geçirme sözü verdi.

Çin, Perşembe günü sabah 7.45’te Tayvan çevresindeki bölgelerde ordu, donanma, hava kuvvetleri ve roket kuvvetlerini içeren ortak askeri tatbikatlara başladığını açıkladı. CNN’in haberine göre tatbikatlar, Tayvan’ın kuzey, güney ve doğusunun yanı sıra adayı Çin anakarasından ayıran dar bir su kütlesi olan Tayvan Boğazı’nda gerçekleştiriliyor.

Çin Kurtuluş Ordusundan yapılan açıklamaya göre tatbikatlar ayrıca Tayvan’ın Çin’in güneydoğu kıyılarının hemen açığında bulunan Kinmen, Matsu, Wuqiu ve Dongyin adalarının yakınlarında da gerçekleştiriliyor.

CNN’in haberine göre komutanlığın sözcüsü Deniz Albay Li Xi tatbikatları “Tayvan bağımsızlık güçlerinin ayrılıkçı eylemlerine güçlü bir ceza ve dış güçlerin müdahale ve provokasyonlarına karşı ciddi bir uyarı” olarak tanımladı.

Tayvan da misilleme olarak durumu izlemek üzere kendi savaş gemilerini konuşlandırdı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir