İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin, savaşa hazırlamak için üniversite öğrencilerini askere alıyor

Çin, askerlik yönetmenliğini değiştirdi. Yüksek kaliteli emekli askerleri tekrar göreve çağırıyor ve yüksek teknolojik becerilere sahip üniversite öğrencilerini savaşa hazırlamak için askere alıyor.

1 Mayıs’tan itibaren Çin, savaşa hazırlanmak için yüksek teknolojili eğitim alan üniversite öğrencilerini askere almak ve emekli tecrübeli askerleri geri çağırmak da dahil olmak üzere yeni “askerlik yönetmeliği” uygulamaya başladı. Çin lideri Xi Jinping’in yeni askerlik sistemi, yüksek kaliteli askerlerin alınmasına odaklanıyor.

Yeni yönetmeliğe göre, 18 yaşına ulaşmış erkek vatandaşlar askere kaydedilmeli ve emekli askerler, gönüllü oldukları takdirde ve şartları karşılıyorsa tekrar askere alınabilirler.

YÜKSEK TEKNOLOJİ BECERİSİNE SAHİP ÖĞRENCİLERE ODAKLANIYOR

Yeni düzenlemeler sadece yüksek kaliteli askerlerin alınmasına vurgu yapmakla kalmıyor, aynı zamanda üniversite öğrencilerinin de askere alınmasına odaklanıyor. Nikkei Asia, Çin’in yeni düzenlemelerinin, silahlı uçaklar ve savaş gemilerinde silah kullanabilen, yapay zeka, yüksek teknoloji ve mühendislik konusunda uzman öğrencileri askere almaya odaklandığını bildiriyor.

Çin, geçen yılın ilk yarısında üniversite öğrencilerinin orduda görev yapmalarını teşvik etmeye odaklandı. Bilim ve mühendislik alanında okuyan öğrencilerin ile savaşa ve savaş hazırlıklarına katkıda bulunacak becerilere sahip öğrencilerin öncelikle askere alınacağı vurgulandı.

RUSYA’NIN ZORLU SAVAŞINDAN DERS ÇIKARDI

Pekin politik yorumcusu Kai Bo, Radyo Özgür Asya’ya konuşarak, Çin’in askere alımı için yaptığı yoğun tanıtımın acil bir savaş için değil, savaşa hazırlık için olduğunu söyledi.

Ayrıca Çin Komünist Ordusu, Rusya’nın zorlu savaşından ders çıkardı. Geleneksel askerlik modelinin, yani kırsal alanlardan ve lise öğrencilerinden asker toplamanın, modern savaşın ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmadığını anladılar. Bu nedenle yetkililer, yüksek eğitim seviyeleri gençleri milliyetçiliği kullanarak orduya çekmeyi umuyorlar.

ŞEHİRLERDE “MİLLİ SAVUNMA SEFERBERLİK BÜROLARI” KURULDU

Son dönemde birçok eyalet ve şehirde “Milli Savunma Seferberlik Büroları”nın kurulması uzun vadeli askeri hazırlıkların bir parçasıdır.

Geçen yılın Aralık ayından bu yana, Pekin, Şanghay, Şandong, Fujien, Hunan ve diğer önemli eyaletler ve şehirler “Milli Savunma Seferberlik Bürosu” açılış törenleri düzenledi.

YEDEK ASKERLER DE “SAVAŞA HAZIR OLMALI”

Çin’in yeni uygulamaya koyduğu Yedek Personel Yasasına, “Xi Jinping’in ordunun güçlendirilmesine yönelik düşüncelerini uygulanmalı”, “yedek personel emirlere uymalı, disiplinleri sıkı bir şekilde korumalı, fedakarlıktan korkmamalı” ve “askeri takviyenin önemli bir kaynağı olarak savaşa hazır olmalı” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca, yeni Yedek Personel Yasasının bir bölümünde toplanma kuralları şöyle açıklandı: “Devlet toplama emri verdiğinde veya Devlet Konseyi ve Merkez Askeri Komisyon yasaya uygun olarak gerekli savunma seferberlik önlemlerini aldığında, birlikler üstlerinin emirlerine göre hızlı bir şekilde yedek personeli çağırmalı ve bildirimi aldıktan sonra yedek personel belirtilen süre içinde belirlenmiş yere gitmelidir” ifadeleri yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir