İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygurlarla ilgili yanıtından rahatsız olan Çin, ChatGPT’yi yasakladı

Çin resmi gazetesi China Daily, ChatGPT ile ilgili eleştirisinde onun Doğu Türkistan ile ilgili yanıtlarını dile getirdi. Ardından Çin hükumeti ChatGPT’yi yasakladı.

Çin’in resmi gazetesi olan China Daily, 20 Şubat 2023 tarihinde, Çindeki en büyük sosyal medya platformu Weibo’da konuyla yapay zeka programı olan ChatGPT ile ilgili bir gönderi paylaştı. Gönderide ChatGPT’nin ABD’ye “dezenformasyon ve kendi siyasi anlatılarını yaymasında” yardımcı olacagileceği endişesi dile getirildi. Ayrıca ChatGPT’nin Doğu Türkistan ile ilgili yanıtına dikkat çekilerek şöyle denildi:

Geçtiğimiz birkaç gün içinde ChatGPT, Çin’de çok popüler hale geldi. ChatGPT ile sohbet sırasında, Xinjiang (Doğu Türkistan) konusu dile getirilince, cevabın her zaman ABD hükümetinin siyasi tutumuyla tutarlı olduğu, her defasında “Doğu Türkistan’da soykırım var” şeklinde yanıt verdiği farkedildi.

Gazetenin paylaştığı videoda da ChatGPT’ye Doğu Türkistan ile ilgili sorular sorulduğu ve şöyle yanıt aldığı de görülüyor:

Bölge, “yeniden eğitim” kamplarında toplu gözaltı, zorunlu çalıştırma ve Çin hükümetinin diğer zulüm biçimleri de dahil olmak üzere Uygur Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlallerine ilişkin raporlar nedeniyle de tartışma konusu oldu.

ChatGPT’nın Doğu Türkistan yanıtı

CHATGPT DE YASAKLANDI

Çin, haberleri, çevrimiçi ortamı ve sosyal medya platformlarını kontrol ettiği için internet ve medya konusunda dünyanın en kısıtlayıcı ülkeleri arasında yer alıyor.

China Daily’nın paylaşımlarının ardından Çin hükumeti, Amerikan şirketi OpenAl’in yapay zekayı propaganda yapmak için kullanabileceği endişesi ile ChatGPT adlı popüler sohbet programını engelledi. 

Son yasağın ardından ChatGPT de ülke çapında engellenen Facebook, Instagram, Twitter, Reddit, YouTube, Wikipedia ve diğer bazı Google hizmetleri arasında yer aldı.

ÇİN YAPAY ZEKA SOHBET BOTUNU KENDİ ÜRETİYOR

ChatGPT yasağının bir gerekçesi de Çinli teknoloji devlerinin çalışmaları olabilir. Şubat ayının başında Çinli arama devi Baidu, 2019 yılından bu yana “Ernie” adlı yapay zekâ sohbet botu üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

27 Şubat’ta gelen bir diğer haber ise dünya devi Tencent’ten geldi. Reuters, Tencent’in ChatGPT rakibi bir sohbet botu geliştirmeye başladığını öne sürdü. Şirket, bot için geliştirici ekibini de kurdu. Tencent’in geliştirmekte olduğu botun ismi ise “HunyuanAide” olarak paylaşıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir