İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM’den Çin’e: Uygur Türklerini zorla çalıştırmaya son verin

BM komitesi, Uygur Türklerinin durumuna ilişkin endişelerini dile getirdi ve Çin’e “Tüm zorla çalıştırma sistemlerini ortadan kaldırın ve buna tabi olan tüm bireyleri serbest bırakın” çağrısı yaptı.

Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türkleri üzerinde uyguladığı insanlık dışı politikalar, zulmü gün geçtikçe daha da net bir şekilde ortaya çıkarıyor. Çin’in ısrarla reddettiği fakat birçok ülkenin soykırım olarak tanıdığı ve kınadığı politikalar bu kez de Birleşmiş Milletler’in (BM) gündemindeydi.

BM Ekonomik, sosyal ve kültürel komisyonu, Çin raporunu tamamlayarak Çin’e Uygur Türkleri için çağrı yaptı. Raporda, Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik muamelesinin insanlığa karşı suç teşkil edebileceği belirtildi.

18 kişilik BM komitesi, Doğu Türkistan’daki Uygurlar ve başka Türk halklarına karşı “zorla çalıştırma da dahil olmak üzere çok sayıda zorlayıcı uygulamalar” konusundaki endişelerini dile getirdi.

Raporda Pekin’e “Tüm zorla çalıştırma sistemlerini ortadan kaldırın ve buna tabi olan tüm bireyleri serbest bırakın” çağrısı yapıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir