İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BM, Çin’i tutuklu Uygur doktorun durumunu açıklamaya çağırdı

BM İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor, Çinli yetkilileri, asılsız suçlamalarla 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Uygur doktor Dr. Gülşen Abbas’ın durumu ve bulunduğu yer hakkında bilgi vermeye çağırdı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor, Çinli yetkilileri, 2019 yılından bu yana terörizmle ilgili asılsız suçlamalarla 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirilen Uygur doktor Dr. Gülşen Abbas’ın durumu ve bulunduğu yer hakkında bilgi vermeye çağırdı.

Lawlor, “Tutuklanmasının üzerinden yaklaşık altı yıl geçmesine rağmen, Dr. Abbas’ın aile üyeleri hala nerede hapsedildiği, onu mahkum etmek için kullanılan kanıtlar ve en endişe verici olanı da sağlık durumu hakkında bilgi sahibi değiller” dedi ve Çin’in Dr. Abbas’ın ailesine gerekli bilgileri sağlayarak uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uymasının önemini vurguladı.

Çeşitli sağlık sorunlarından muzdarip olduğu bildirilen Dr. Abbas, ailesine tutuklanma nedenleri, kendisine yöneltilen suçlamaların ayrıntıları, duruşması veya şu anda tutuklu bulunduğu yer hakkında bilgi verilmeden tutuklanmıştır.

Lawlor, 2020 yılında Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan ve Dr Abbas’ın “bir terör örgütüne katılmak, terör faaliyetlerine yardım etmek ve sosyal düzeni bozmak için kalabalık toplamak suçlarından” mahkum edildiğini iddia eden açıklamalara atıfta bulundu. Lawlor’a göre, siyasi veya insan hakları aktivizmine dahil olmayan Dr Abbas, kız kardeşi Uygur insan hakları savunucusu Rushan Abbas’ın Washington’da halka açık bir etkinlik sırasında Çin’in Uygur nüfusuna yönelik muamelesini eleştirmesinden kısa bir süre sonra gözaltına alındı.

Lawlor, Dr Abbas’ın tutukluluğunun devam etmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, bunun kız kardeşinin savunuculuk çalışmalarına misilleme olduğunu öne sürdü. Lawyer ayrıca Eski İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri hakkında konuşan sürgündeki Uygurların akrabalarına yönelik “sindirme, tehdit ve misilleme” modelini vurgulayan 2022 raporuna atıfta bulundu.

BM Özel Raportörü’nün çağrısı, Çin’deki Uygur nüfusuna yönelik insan hakları ihlalleri konusunda süregelen uluslararası endişelerin altını çiziyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir