İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Birleşik Krallık, Çin’i tehdit olarak ilan etmeye hazırlanıyor

İngiliz basınında yer alan iddialara göre Bileşik Krallık hükümeti, Çin’i bir tehdit olarak ilan etmeyi planlıyor. Başbakanlık’tan bir yetkili de Liz Truss’in Çin’in görünümünü “tehdit” olarak değiştirmenin planladığını doğruladı.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Telegraph’ın aktardığına göre Liz Truss hükumeti, ülkenin “Güvenlik, Savunma, Kalkınma ve Dış Politikaya Dair Entegre Değerlendirme” metninde değişikliğe gitmeyi hedefliyor. Mart 2021’de yayımlanan bu metinde, ülkenin söz konusu alanlardaki hedeflerine dair bilgilendirmeler yer alıyor.

RAPORDA ÇİN, TEHDİT ÜLKE OLARAK DÜZELTİLECEK

Raporda Rusya, Birleşik Krallık için “akut tehdit” olarak nitelenirken, Çin ise “sistematik rakip” olarak betimlenmişti. İddialara göre Rapor üzerinde yapılacak bu değişiklikte Çin’i betimlenmesi tehdit oluşturan ülke olarak düzeltilecek.

Independent Türkçe’deki habere göre Salı günü Birleşik Krallık Başbakanlık Ofisi’nden bir yetkili, Truss’un Çin’in görünümünü “tehdit” olarak değiştirmeyi planladığını doğruladı.

Birleşik Krallık Elektronik İstihbarat Servisi GCHQ’nun Direktörü Jeremy Fleming

ÇİN DÜNYANIN GELECEĞİ İÇİN BİR TEHDİT HALİNE GELDİ

Birleşik Krallık Elektronik İstihbarat Servisi GCHQ’nun Direktörü Jeremy Fleming, daha önce Çin’in teknolojisini, içeride toplum üzerinde baskı kurmak ve dışarıda etkisini arttırmak gibi siyasi güdülerle geliştirdiğini belirtti ve artık dünyanın geleceği için bir güvenlik tehdidi haline geldiğini ileri sürmüştü.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir