İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Ramazan daha geldi, Müslüman Uygurlara oruç tutmak yasak!

Uygur Araştırmalar Merkezi, Ramazan ayında Müslümanları zulüm altındaki Uygurları unutmamaya; islam ülke liderlerini Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı dini baskıları kınamaya ve Uygur Soykırımı’nı durdurmak için harekete geçmeye çağırdı.

Ramazan ayı bütün İslam dünyasında büyük bir mutlulukla karşılandı. Ancak Çin işgali altında yaşayan Uygur Müslümanları üzerindeki baskılar daha artıyor ve onların dinlerini uygulamaları daha da kısıtlanıyor.

Doğu Türkistanlıların ramazan ayı ile ilgili açıklama yapan Uygur Araştırmalar Merkezi İcra Direktörü Abdulhakim İdris “Her yıl Ramazan ayının gelmesiyle birlikte otoriter Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da dini zulmü yoğunlaştırıyor. Uygur mahallelerinin ve evlerinin gözetimi artırıldı. Uygur öğrenciler ve işçiler öğle yemeği yemeye zorlanıyor. Bu, İslam’a karşı bir savaştır” açıklamasını yapıyor.

İdris’in açıklamalarına göre Doğu Türkistan’da toplama kamplarında, hapishanelerde, okullarda, işyerlerinde, devlet tesislerinde ve zorunlu çalışma kamplarında Uygur Müslümanlarının oruç tutmasına, teravih namazını kılmasına ve mübarek anları aileleriyle huzur içinde geçirmesine izin verilmiyor. Oruç tutmak, ibadet etmek için evlerde toplanmak ve hatta Helal yiyecek aramak “aşırılık belirtileri” olarak etiketleniyor ve Uygur Müslümanları sözde “yeniden eğitim” için toplama kamplarına göndermek için bahane olarak kullanılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman topluluklar bu anda sevinirken, Uygur Müslümanları yılın bu mübarek zamanında sevinçlerini gizlemek zorunda kalıyor.

Hiç şüphe yok ki bu kısıtlamalar, Çin komünist rejiminin Uygur Müslüman kültürünü ve kimliğini bastırma çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Çinli yetkililer Doğu Türkistan’da İslam’a karşı savaş açmış olmasına rağmen, çoğunluğu Müslüman olan ülkelerdeki Çin misyonları farklı bir imaj yaratmaya çalışıyor. Çinli yetkililer, Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde iftar ve diğer aldatıcı programlara ev sahipliği yaparak, dikkatleri Doğu Türkistan’daki dini zulümden uzaklaştırmaya çalışıyor.

Abdulhakim İdris, “Her yıl Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Çinli yetkililer, Doğu Türkistan’da dini zulmü yoğunlaştırıyor. Uygur mahallelerinin ve evlerinin gözetimi artırılıyor. Uygur öğrenciler ve işçiler öğle yemeği yemeye zorlanıyor. Bu, İslam’a karşı bir savaştır. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar İslamofobi göremezsiniz. Ne yazık ki İslam Dünyası, Çin’in İslam’a karşı yürüttüğü savaşı görmezden geliyor. Bu kabul edilemez. Müslüman ümmet, kardeşlerinin haklarını savunmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Ramazan ayıyla ilgili basın açıklaması yayımlayan Uygur Araştırma Merkezi, Dünya müzlümanlarına ve Müslüman ülke liderlerien seslenerek şu ifadelerde bulundu

“Ramazan ayı muhtaçlara yardım mevsimidir. Uygur Araştırmalar Merkezi olarak bu mübarek ayda dünyanın dört bir yanındaki Müslümanları oruç tutmaktan, namaz kılmaktan, Kuran okumaktan mahrum bırakılan Uygur kardeşlerimizin mücadelelerini unutmamaya çağırıyoruz. İslam Dünyasını Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı dini zulmü kınamaya ve Uygur Soykırımı’nı durdurmak için harekete geçmeye davet ediyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir