İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Biden: Çin’in saldırması halinde birliklerimiz Tayvan’ı savunacak

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in işgali halinde ülkesinin birliklerinin Tayvan’ı savunacağını bildirdi. Bu açıklama Çin’e karşı en açık ve kesin bir şekilde dile getirilen uyarı olarak yorumlandı.

ABD Başkanı Joe Biden 19 Eylül 2022 tarihinde CBS televizyon kanalının “60 Minutes” adlı programına konuk oldu. Biden, “ABD birlikleri Çin’in üzerinde hak iddia ettiği demokratik bir şekilde yönetilen adayı savunup savunmayacakları?” yolundaki soruya, “Gerçekten daha önce eşi benzeri görülmemiş bir saldırı olursa, evet.” diyerek yanıt verdi.

Televizyon kanalının, Biden’den “Ukrayna’dan farklı olarak ABD güçlerinin, Çin‘in işgali durumunda Tayvan’ı savunacağını mı ima ediyorsunuz?” şeklinde soruyu yinelemesi üzerine ABD Başkanı, “Evet” diyerek yanıt verdi.

ÇİN’E KARŞI EN AÇIK VE KESİN BİR UYARI

Pekin’in tepkisini çekmesi beklenen bu açıklama, ABD yönetiminin, Tayvan’ın Çin’e karşı askeri olarak korunması açısından şu ana kadar en açık ve kesin bir şekilde dile getirilen uyarı olarak yorumlandı.

ABD yönetimlerinin Tayvan’ın Çin’e karşı askeri açıdan savunulması konusunda daha önce muğlak yanıtlar verdiğini kaydeden Reuters, Biden’in şu ana kadarki açıklamaların ötesine geçerek bu konuda daha net ve kesin konuştuğu yorumunu yaptı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir