İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Berlin’de Uygur soykırımına karşı ikinci uluslararası konferansı düzenlendi

İlham Tohti İnsiyatifi’nin organizasyonuyla Berlin’de Uygur soykırımına karşı ikinci uluslararası konferansı düzenlendi. Milletvekilleri, Uygurlarla ilgili araştırma yapan akademisyenler ve Uygur aktivistler konuşma yaptı.

İlham Tohti İnsiyatifi Hareketi’nin girişimi ve organizasyonuyla 10 Kasım 2022 tarihinde Berlin’de Çin hükümetinin Uygurlara yönelik soykırımına karşı ikinci uluslararası konferansı düzenlendi.

Alman Federal Parlamento üyesi Michael Brand’in ev sahipliği yaptığı “Varlığı Soykırımla Tehdit Edilen Milyonlarca Uygur’un Kaderi Şu anda En Önemli Meseledir” adlı Konferans Hessische Landesvertretung Ofisinde gerçekleşti.

Toplantıda İlham Tohti İnisiyatifi Hareketi başkanı Enver Can, Alman Federal Parlamento üyesi Michael Brand, İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin Direktörü Sofya Richardson, Çin araştırmacıları Dr. Adrian Zenz ve Dr. Ondrey Klima, Uygur aktivistlerden ise Cevher İlham, Abduweli Ayüp, Asgar Can konuşma yaptı.

Oturumlarda, devem etmekte olan Soykırımın boyutları hakkında bilgi verilirken, Almanya’daki Uygur toplumunun Berlin’den beklentileri dile getirildi ve siyasilerle basın mensupları ve araştırmacılar, bu soykırımı durdurabilmek için neler yapılması gerektiğini tartıştılar!

Perşembe İstanbul saati 18.00-20.00 (Berlin saati 16.00- 18.00) arasında gerçekleşen toplantıyı, İlham Tohti İnsiyatifi Hareketi’nin youtube kanalında izleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir