İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğu Türkistan’da bayram namazına bu yıl yine izin verilmedi

Çin yetkilileri, Ramazan bayramında, Doğu Türkistan’daki müslümanların camilerde – hatta evlerinde bile – bayram namazı kılmalarına izin vermedi.

Çin, “dini aşırılığı” ortadan kaldırmak bahanesiyle Doğu Türkistanda milli gelenekleri ve dini ritüelleri kısıtlıyor. 2017’den bu yana bu kısıtlamalar artık geniş kapsamlı yasaklar haline geldi.

Bu yıl Ramazan bayramında da Çinli yetkililer şehir sokaklarını devriye gezip evleri aradılar ve insanların evlerinde gizlice ibadet etmesini önlemeye çalıştılar.

Kaynaklar ve polis, bu yıl 20-21 Nisan tarihlerine denk gelen Ramazan bayramında, 60 yaş ve üstü insanların, yoğun polis gözetimi altında yerel bir camide ibadet etmelerine izin verildiğini söylediler.

RFA’nın aktardığına göre, Aksu ilinin Yarkovruk kasabasından bir yönetim görevlisi, orada bir caminin bayram namazı için açık olduğunu söyledi ve “Polis memurlarımız halkı izlemek için camiye gitti” dedi.

Bir polis memurunun söylediğine göre, Benzer şekilde, Bay ilçesindeki Bulung kasabasında da sadece bir cami bayram namazı için açıktı ve sadece 60 yaş üzeri yerli halk isteseler ibadet etmelerine izin verildiği belirtildi. Yetkililer, 60 yaşından genç insanların Ramazan bayramında ibadet edemeyecekleri konusunda bir bildiri yayınladılar.

Bulung’da bir polis memuruna göre, sadece bir düzine Uygur yaşlı camide bayram namazına katıldı ve üç polis memuru ile birkaç yardımcı polis çalışanı, Uygurların isimlerini yazdı.

Güvenlik nedenleriyle anonim kalmayı tercih eden bir yerel sakini, Nilka ve Künes ilçelerinde hemen hemen tüm camilerin yetkililer tarafından yıkıldığını söyledi ve hükümet insanların bayram namazına izin verse bile gidecek cami kalmadığını belirtti.

Dokuztara ilçesindeki Aktöpe polis karakolundan bir çalışan RFA”ya, bayram namazı toplantılarının yaşlılar da dahil olmak üzere yerel halkın evlerinde düzenlenmesine izin verilmediğini ve istisna yapılmadığını söyledi.

Kashgar İlindeki Peyzivat ilçesinden bir sakin, bayram sırasında kimseye ziyarete gitmediğini ve Uygurların bayramlara özel yemekleri bile bu bayramda pişirmeye cüret edemediklerini aktardı.

Meralbeşi ilçesinden bir kadın, RFA’ya, komşuları veya akrabalarının bayram namazı kılmadıklarını veya kutlamadıklarını ve camilerin açık olmadığını söyledi. “Burada bayram namazı kılınmadı. Eşim polis memuru ve bayram günü çalışmaya gitti” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir