İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Barın Direnişi, Münih’teki Çin Başkonsolosluğu önünde anıldı

Barın Direnişi’nin 33. yıldönümü münasebetiyle, Almanya’da yaşayan Uygurlar Münih’teki Çin Başkonsolosluğu önünde gösteri düzenledi.

Doğu Türkistan’ın Aktu Nahiyesine bağlı Barın kasabasında 5 Nisan 1990’da meydana gelen milli direniş ve ardından Çin askerlerinin gerçekleştirdiği katliamın 33. yıldönümü münasebetiyle, Münih’teki Çin Başkonsolosluğu önünde gösteri düzenlendi.

Avrupa Doğu Türkistan Birliği’nin organize ettiği gösteriye Dünya Uygur Kurultayı başkanı Dolkun İsa ve İlham Tohti İnsiyatifi sözcüsü Enver Can başta olmak çok sayıda Uygur ve alman vatandaşları katıldı.

ÇİN’İN ZULMÜ HALA İNSANLIK SUÇU VE SOYKRIM BOYUTUNDA DEVAM EDİYOR

Gösteri sırasında konuşma yapan Enver Can, Uygur halkının her zaman inkılapçı şehitleri minnetle anacağını belirterek, Çin’in Uygurlara uyguladığı zulmün hâlâ ciddi bir insanlık suçu ve soykırım boyutunda devam ettiğini hatırlattı ve dünya kamuoyunu buna karşı pratik tedbirler almaya çağırdı. Can, konuşmamın sonunda, kendilerinin 33 yıl önce Barin İnkilabı hakkında bilgi almasının ardından (dünya çapında ilk kez olan) Çin Büyükelçiliği önünde gerçekleştirdikleri protestoya değindi.

“KAHRAMANLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Protesto eyleminde İlham Tohti İnsiyatifi, aralarında İlham Tohti’nin ve toplama kamplarından sağ kurtulan tanıkların da bulunduğu, bazı tutuklu Uygur entellektüellerin fotoğraflarını sergiledi.

İlham Tohti İnsiyatifi açtığı pankartlarında “5 Nisan 1990 Barin direnişini ve Çin hükümeti tarafından katledilen kahramanları asla unutmayacağız. Çin, Uygurlara karşı soykırıma devam ediyor” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir