İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bakan Soylu, Uygurların sorunlarını dile getiren vekili Amerika’ya hizmet etmekle suçladı

Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMM’deki İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, hükumetin Türkiye’ye gelen Uygur Türklerinin sorunlarıyla yeterince ilgilenmediğini dile getirdiği için Bakan Süleyman Soylu tarafından Amerika’ya hizmet etmekle suçlandı.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, 18 Kasım 2022 tarihinde BMM 2023 İçişleri Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonunda hükumetin göç yönetimini bakımındaki yetersizlikleri hakkında konuşurken Türkiye’deki Uygur Türklerinin vatandaşlık sorunlarını dile getirdi.

UYGURLARIN VATANDAŞLIK ALMA KONUSUNDA AYRIMCILIK YAPILIYOR

Oral, ülkenin Uygurlara yeterince ilgilenmediği ve Uygurların Türk vatandaşlığı alma konusunda ayrımcılık yapıldığıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Saygıdeğer milletvekilleri, göç yönetemeyen bu iktidar Çin’deki soykırımdan kaçarak ülkemize gelen ya da ülkemizde oldukları için aileleri toplama kamplarına atılan Uygur Türkleriyle de yeterince ilgilenmemektedir. Soykırımdan, baskıdan kaçan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin arasına nifak sokacak işlerin altında da AK PARTİ iktidarı vardır. Uygur Türklerine verilecek vatandaşlıkları bir ya da birkaç dernekten alınan referanslar üzerinden gerçekleştirmek insanlığa ve devlet ciddiyetine yaraşır mı? Sayın Bakan, bir kesim dernekçinin evlerine kadar giderken diğerlerinin yüzüne kapıyı kapamaktadır.”

“UYGURLARIN İKAMET VE VATANDAŞLIK SORUNLARI ARTIYOR”

Son dönemde Uygurların ikamet ve vatandaşlık sorunlarının artmasıyla ilgili yakında Soylu’nun Çin ve Uygur Özerk Bölgesi kamu güvenlik yetkilileriyle yaptığı görüşmesini hatırlatan oral şöyle dedi:

Yüzlerce Uygur Türkünün vatandaşlık başvuruları ‘Millî güvenliği tehdit ediyorlar’ diye reddedilmiştir. Son dönemde Uygurların ikamet vatandaşlıklarındaki sorunlar yine artmaktadır. Bunun sebebi acaba 3 Kasımda Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısıyla yapılan görüşmeler midir diyor, Bakanlığın bütçesinin milletimize ve Emniyet teşkilatına hayırla olmasını diliyorum.

SOYLU: “TÜRKİYE’Yİ AMERİKA İLE ÇİN ARASINDA PASPAS YAPMAYA ÇALIŞAN ANLAYIŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Uygurların sorunlarını dile getiren milletvekilini Amerika’ya hizmet etmekle suçlayarak “Siz Türkiye Cumhuriyeti’ni Amerika ile Çin arasında paspas yapmaya çalışan bir anlayışın metnini okudunuz” dedi.

Soylu, kendisinin “Ayıp ediyorsunuz, Türkiye Cumhuriyeti devletini suçluyorsunuz, askerini suçluyorsunuz” ithamına karşı “Ben Türkiye Cumhuriyeti devletine sonuna kadar bağlıyım” yanıtını veren milletvekiline, “Hiç bağlı değilsiniz, Bağlı olsaydınız yerinde oturmazdın” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir