İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya Dışişleri Bakanı: Avrupa olarak Çin’e karşı Asya’da alternatif pazarlar açmalıyız

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Çin’in uluslararası standartlar yerine kendi kurallarını dayatmaya çalıştığını ve Tayvan’a karşı tehditte bulunduğunu, bu nedenle Avrupa’nın Çin’e karşı Asya’da alternatif pazar açması gerektiğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 18 Ekim 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ortaya çıkan sorunlardan dersler çıkarılması gerektiğine dikkat çekti. Savaş nedeniyle ülkesinin Rusya politikasındaki hatalara değinen Baerbock, “Kendimizi artık değerlerimizi paylaşmayan hiçbir ülkeye bağımlı kılmamamız gerekiyor. Ekonomik bağımlılık, bizi siyasi olarak şantaja maruz bırakıyor” ifadelerini kullandı.

ÇİN, KENDİ KURALLARINI DAYATMAYA ÇALIŞIYOR

Çin ile olan ilişkilerde de aynı yanlışa düşmekten kaçınılması gerektiğine vurgu yapan Baerbock “Çin, kendisini dünyadan izole etti ve Tayvan’a karşı askeri harekat tehdidinde bulundu. Uluslararası standartlar yerine kendi kurallarını dayatmaya çalışıyor. Bu nedenle Avrupa olarak Çin’e karşı Asya’da alternatif pazarlar açmalıyız, çeşitlendirmeler yaparak ve riskleri dağıtmalıyız” şeklinde konuştu.

Bakan Baerbock, hükümet ortaklarının da Çin stratejisiyle ilgili olarak çalışmalar yaptığını Çin’e karşı zafiyetlerin büyük ölçüde azaltılması gerektiğine dair hemfikir olduklarını da sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir