İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara’da 5 Şubat 1997 Gulca Katliamı şehitleri anma toplantısı gerçekleşti

Uygur vakıfları, 5 Şubat 1997’de Doğu Türkistan’ın Gulca kentinde yaşanan katliamın 26.yıl dönümünde polisin rastgele açtığı ateş sonucu şehit olan insanları anmak adına politikacı, STK temsilcileri ve gazetecilerin de davet edildiği bir toplantı düzenledi.

Uygur Akademisi Vakfı, Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı ve Dünya Uygur Kurultayı’nın ortak düzenlediği toplantıda, Gulca’da yaşanan katliamı hatırlama ve kendi kültürlerini korumak için mücadele veren Uygurlara destek olma çağrısı yapıldı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin’in katıldığı toplantının sunuculuğunu Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı Başkan Vekili Prof. Dr. Erkin Emet üstlendi.

Açıklamada, Gulca’da yaşanan olayların, Uygurların toplumsal hafızasında yer ettiği ve insanlık için utanç verici bir hatıra olarak anılacağı kaydedildi.

Ayrıca son yıllarda Çin’in, “eğitim kampları” adı altında milyonlarca Uyguru sebepsiz yere alıkoymasına “emsali görülmemiş bir zulüm” nitelendirilmesi yapılan açıklamada, bu gelişmelere karşı Türk ve İslam dünyasının sessizliği eleştirildi.

Açıklamada, birçok Uygurun söz konusu kamplarda tutulan akrabalarıyla irtibat kuramadığı belirtilerek, bu kampların derhal kapatılması ve Çin’in Uygurlara yönelik zulmünü durdurmak için Türkiye’nin halkı ile beraber harekete geçmesi gerektiği savunuldu.

Toplantıda sırayla söz alan parti temsilcileri, Türkiye’nin, Çin ile siyasi ve ticari ilişkilerini sürdürmesinin önemli olduğunu, ancak Uygurların yaşadığı zulme karşı sessiz kalmaması gerektiğini ileri sürdü.

Toplantıda söz alan Yokuş, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin 1 Eylül 2022’de yayımladığı Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine dair raporun, Türkiye’nin konuya ilişkin politikasında referans belge olması gerektiğini savundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir