İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Altay’da çekilen video, camilerde ibadete izin verilmediğini doğruluyor

Çin sosyal medya ağlarında paylaşılan bir video, Altay’daki Lagir Camisi’nin kapalı olduğunu ve bölgede “artık camilerde namaz kılınmasına izin verilmediğini” doğruluyor.

Doğu Türkistan’da camilerin, Çin Komünist Partisi tarafından yıkıldı, geri kalanları da kapatıldı veya farklı amaçlarda kullanımaya devam ediyor.

Doğu Türkistan’ın Altay şehri İttifak caddesinde bulunan Lagir Camisi’nin önünde çekilen videodan, bu caminin uzun süredir kapalı olduğu teyit edildi. Videoda ayrıca “siyasi nedenlerden dolayı artık camilerde namaz kılınmasına izin verilmediği” bilgisi yer almaktadır.

Uygur aktivist Zumret Davut’un Çin sosyal medya platformlarını tarayarak elde ettiği videoda Çince konuşan ve muhtemelen Çinli Müslüman (Hui veya Döngen) olan kişi, “Bugün 12 Nisan. Bu, Altay’daki Lagir Camidir. Görüldüğü gibi kapısı kapalıdır. Yerel siyasi nedenlerden dolayı artık camilerde namaz kılınmasına izin verilmiyor” ifadelerini kullanıyor.

Videoda ayrıca caminin depo katındaki abdesthane olabileceği düşünülen yerin Çinliler tarafından nalbur dükkanı olarak kullanıldığı da dikkat çekiyor.

ÇİN YÖNETİMİ 16 BİN CAMİYİ YIKTI

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu ASPI’nin (Australian Strategic Policy Institute), uydu görüntülerini analiz ederek 2020’de hazırladığı rapora göre Doğu Türkistan genelinde 16 bin cami ya kısmen yıkıldı ya da ağır hasar gördü.

Doğu Türkistan genelinde dini ve kültürel mekanlarda yürütülen yıkıma yönelik hazırlanan rapor bölge genelindeki camilerin toplamının yüzde 65’inin tahrip edildiğine ya da yıkıldığına dikkat çekiyor.

Raporda Çin Komünist Partisi (ÇKP) iktidarının, 2017 yılından itibaren başlattığı faaliyet kapsamında 8 bin 500 camiyi de tamamıyla ortadan kaldırdığı yer aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir