İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya dışişleri bakanı Çin ziyaretinde Uygurları dile getirdi

Almanya Dışişleri bakanı Baerbock, Pekin ziyaretleri sırasında Doğu Türkistan’da işlenen insan hakları ihlalleri ve Tayvan ile artan gerilimler hakkında endişelerini dile getirdi.

Almanya Dışişleri bakanı Annalena Baerbock, Pekin ziyaretleri sırasında Çinli mevkidaşı Qin Gang ile yaptığı görüşmenin ardından 14 Nisan 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insan hakları ihlalleri ve Tayvan ile artan gerilimleri hakkında endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Baerbock, ayrıca insan haklarının Çin’de “kısıtlandığı” ve “sivil toplum katılımı için alanın da daraldığı” endişelerini Çinli mevkidaşına ilettiğini belirtti.

YAYGIN İŞKENCEYLE İLGİLİ GÜVENİLİR İDDİALARI VAR

Baerbock, Doğu Türkistan konusuna açık bir şekilde değinerek, yaygın işkencelere ilişkin güvenili iddialar da dahil olmak üzere bölgedeki Uygurlar ve diğer Müslüman Türklere yönelik bir dizi hak ihlalini ayrıntı bir şekilde ortaya koyan Birleşmiş Milletler raporuna atıfta bulundu.

Ancak, Çin’in dışişleri bakanı insan hakları endişelerini reddetti ve tüm uygulamaların ayrılıkçılıkla mücadeleye karşı yürütüldüğünü söyledi.

TAYVAN İLE ASKERİ TIRMANIŞ DÜNYA İÇİN KORKUNÇ BİR SENARYO

Tayvan konusunda Baerbock, askeri tırmanışın tüm dünya için “korkunç bir senaryo” olacağını söyledi ve güç kullanarak statükonun değiştirilmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

UYGUR AKTİVİSTLERDEN ÇAĞRI

Uygur aktivistler sosyal medya üzerinden Almanya Dışişleri Bakanı’na çağrı yaparak Uygur soykırımı konusunun gündeme getirilmesini ve İlham Tohti’nin tedavi için Almanya’ya getirilmesini istemişlerdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir