İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Abdulhakim İdris, Malezya başbakanıyla bir araya geldi ve Uygur Soykırımını anlattı

Uygur Soykırımını anlatmak için Malezya’da bulunan Uygur Araştırmaları Merkezi icra direktörü Abdulhakim İdris Başbakan Enver İbrahim’le görüştü ve Uygur soykırımını anlattı.

Uygur Araştırmaları Merkezi icra direktörü Abdulhakim İdris Malezya’da bir süredir çeşitli etkinlikler düzenleyerek Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara karşı işlediği soykırım suçlarını anlatıyor.

Abdulhakim İdris, başkent Kulala Lampur’da 19 Nisan 2023’te düzenlenen bir iftar programında Malezya Başbakanı Enver İbrahim’le görüştü ve soykırım tehdidi ile yok edilme tehlikesindeki Uygur Türkleri için ses vermesini talep etti.

İdris, görüşmede başbakana bir Uygur doppası ile kendisinin yazdığı Kızıl Kıyamet adlı kitabı ve Doğu Türkistan’daki insani krizi anlatan bir mektup sunduğunu; ayrıca  kısa süren görüşmesi sırasında Doğu Türkistan halkının içinde bulunduğu durumun ciddiyetine vurgu yaptı. 

Malezya Başbakanı Nisan ayının başlarında Çin’e yaptığı ziyarette farklı bir açıklama yapmış olsa da Müslüman bir ülkenin lideri olarak Uygurlara sempati duyduğunu bildirdi.  

Malezya’da muhalefette iken Enver İbrahim, 2018 yılında  yaptığı bir konuşmasında Çin’den Uygurlara dini inanç ve seyahat özgürlüğü verilmesini talep etmişti, fakat  Başbakan olarak 29 Mart ile 1 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında Çin’e yaptığı ziyarette Uygur meselesini “Çin’in iç işleri” olarak nitelendirmişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir