İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’de Uygurlara öncelikli sığınmacı statüsü verilebilir

ABD Temsilciler Meclisine bir grup milletvekili tarafından, Uygurlara ‘öncelikli sığınmacı’ statüsü verilmesi için yasa tasarısı sunuldu.

ABD Temsilciler Meclisinde Demokrat Milletvekili Jennifer Wexton liderliğindeki bir grup milletvekili 7 Haziran 2023 tarihinde, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurlara ABD Dışişleri Bakanlığı’nın öncelik belirlediği sığınmacı statüsünün verilmesini içeren yasa tasarısını sundu.

Tasarıda “Çin’in Başta Uygurlar olmak üzere Müslüman ve Türklere karşı baskı uygulandığı” belirtilen tasarı kapsamında, Doğu Türkistan’da yaşayan ya da gördüğü baskıdan ötürü bulundukları yerleri terk etmek zorunda kalan kişiler ve ailelerine öncelikli sığınmacı statüsü verilmesi talep edildi.

Tasarıya destek veren milletvekilleri arasında Maria Elvira Salazar, Gregory Meeks, Don Beyer ve Gerry Connolly yer aldı.

“ABD, BU ZULÜMDEN KAÇANLARA SIRTINI DÖNEMEZ”

Milletvekili Temsilci Wexton yasa tasarısını Temsilciler Meclisine anlatırken, “Uygurların ve diğer etnik grupların Çin hükumetinin ellerinde karşı karşıya kaldığı korkunç zulümler küresel bir insan hakları acil durumudur. ABD bu zulümden kaçanlara sırtını dönemez” ifadelerini kullandı.

“TANIK OLDUĞUMUZ EN KORKUNÇ İNSANLIK SUÇLARINDAN BİRİDİR”

Tasarıyı hazırlayan milletvekillerinden Elvira Salazar ise, “Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından işlenen Uygur Soykırımı, şimdiye kadar tanık olduğumuz en korkunç insanlık suçlarından biridir. Mülteci sistemimiz en çok ihtiyacı olanlara koruma sağlamak için tasarlandı. Bu sistemin, Uygurların ve diğer ezilen grupların Doğu Türkistan’da maruz kaldığı sistematik zulüm ve işkenceden kaçabilenleri almaya hazır olmasını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir