İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD, Uygur baskısında rol oynayan 5 Çinli firmaya ticaret kısıtlamaları getirdi

ABD hükumeti, Uygurların baskı altına alınmasına yardım ettikleri için beş Çinli şirkete daha yeni ticaret kısıtlamaları getirdi.

Abd hükumeti, Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlara ve diğer Müslüman halklara karşı uyguladıkları soykırım politikalarına yardımda bulundukları için Çinli beş şirkete daha ticaret kısıtlamaları getirdi.

Kısıtlama getirilen şirketler arasında, Lop Haishi Dingxin Electronic Co, Karakaş Haishi Electronic Technology Co, Guma Haishi Yong’an Electronic Technology Co, Urumqi Haishi Xin’an Electronic Technology Co ve Kériye Haishi Meitian Electronic Technology Co yer alıyor.

ŞİRKETLERİN GÖZETİM KAMERASI ÜRETEN HİKVASİON’A AİT

Bu şirketlerin ilk dördünün, kısmet devlete ait olan ve askeri gözetleme kamerası üreten, genellikle Hikvision olarak kısaltılan Hangzhou Hikvision Digital Technology Co., Ltd.’a ait olduğu biliniyor ve sonuncusunun da bu gruba ail olduğu düşünülüyor.

ABD Ticaret Bakanlığının Federal Kayıt’ta yayınladığı bir bildirisinde “Bu şirketler, Doğu Türkistan’da Uygurlar ve diğer Müslüman haklarına karşı baskı, kitlesel keyfi gözaltı ve yüksek teknolojili gözetim kampanyasının uygulanmasında insan hakları ihlalleri ve istismarlara karıştı” denildi .

HİKVASİON 2019 YILINDA SİYAH LİSTEYE ALINMIŞTI

ABD, Uygur soykırımına katkıda bulunan Çinli firmaları hedef almak için bu listeyi giderek daha genişletmekte ve daha fazla kullanmaktadır.

Hikvision, 2019 yılında, insan hakları grupları ve Uygur aktivistlerinin söylediği gibi, Çin’in Uygurlar ve diğer Müslümanlar üzerindeki baskı, keyfi gözaltı ve yüksek teknolojili gözetim kampanyasının uygulanmasında insan hakları ihlalleri ve istismarlarıyla suçlandığı için ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kara listesine konulmuştu.

Uygur Haber’i kaynak göstermeyi unutmayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir