İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Temsilciler Meclisi, Çin’e karşı rekabete odaklanan özel komite kuruyor

ABD Temsilciler Meclisi başkanı Kevin McCarthy: Çin’i küresel sisteme kabul edecek politikalar için onlarca yıl harcadık. Ancak karşılığında Çin dünyaya baskı, saldırganlık ve Amerika karşıtlığı ihraç etti.

10 Ocak’ta ABD Temsilciler Meclisi, Çin’in meydan okumalarına yanıt vermek için “ABD ve Çin Komünist Partisi arasındaki Stratejik Rekabet üzerine Geçici Komite”yi kuraracak yasa tasarısını ezici bir çoğunlukla kabul etti.

ABD Temsilciler Meclisi’nden 365 evet, 65 aleyhte oyla geçen yasa tasarısı, iki partinin ABD’deki Çin sorununa karşı uyumlu tutumunu gözler önüne serdi. Meclisin Çin Meselesi Özel Komitesi’ne Çin karşıtlığını savunan milletvekili Mike Gallagher başkanlık edecek.

ABD İLE ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ ARASINDAKİ STRATEJİK REKABET ÖZEL KOMİTESİ’NİN GÖREVİ

ABD Temsilciler Meclisi’nin “ABD ile Çin Komünist Partisi arasındaki Stratejik Rekabet özel Komitesi”, ABD’nin ulusal güvenliğini korumak için Çin’in ABD’ye karşı giriştiği askeri, ekonomik ve teknolojik meydan okumalarını değerlendirmek ve araştırmaktan sorumlu olacak.

ABD Temsilciler Meclisi’nin yeni başkanı McCarthy, 10 Ocak’taki oylamadan önce yaptığı konuşmada “Çin’i küresel sisteme kabul etmeyi amaçlayan politikaları meclisten geçirmek için onlarca yıl harcadık, ancak karşılığında Çin dünyaya baskı, saldırganlık ve Amerikan karşıtlığını ihraç etti” dedi.

“KOMÜNİST ÇİN’E GÜVEN ÇAĞI SONA ERDİ”

Ayrıca, “Bugün, Çin’in askeri ve ekonomik gücünün büyümesi, dünya çapında özgürlük ve demokrasi pahasına geldi” diyen McCarthy, politikaların ABD’yı Çin Komünist Partisine karşı daha savunmasız hale getirdiğini belirtti.

Komünist Çin’e güven çağının sona erdiği konusunda her iki partinin fikir birliğinde olduğunu vurgulayan McCarthy, “Her iki taraftaki meslektaşlarımdan komünist Çin’in oluşturduğu tehdidin ciddi olduğunu duydum. Tüm kalbimle katılıyorum. Bu, siyasi partileri aşan bir mesele. Bu konuyu ele almamızın en iyi yolu, Çin üzerine özel bir komite oluşturmaktır” ifadelerini kullandı.

KOMÜNİST SOYKIRIMINI FİNANSE EDEN TRİLYONLARCA DOLARI DURDURULACAK

McCarthy, milletvekillerine “Çin’e bağımlılığımızı sona erdirmek mi istiyorsunuz? Bu komite bunu araştıracak, Ulusal güvenliğimizi korumak mı istiyorsunuz? , Fikri mülkiyet hırsızlığını durdurmak mi istiyorsunuz?, Çin’in Amerikan tarım arazilerini satın almasına kızgın mısın? Bu komite bunu yapmak için çalışacak, Çinli yetkililerin okullarımızdaki propagandası ve Washington’daki lobi faaliyetleri sizi endişelendiriyor mu? Bu komite bunları ifşa edecek, Komünist soykırımı ve askeri modernizasyonu finanse eden trilyonlarca doları durdurmak mı istiyorsunuz? Bu komite, Yatırım fonunun (ESG) ÇKP’ye nasıl fayda sağladığını araştırmak da dahil olmak üzere, bunun olmasını önlemek için çalışacaktır” şeklinde konuştu.

Sayfanızda kullanırsanız kaynağını belirtmeyi UNUTMAYINIZ!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir