İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Temsilciler Meclisi: Çin tehdidine karşı harekete geçilsin

ABD Temsilciler Meclisinde, Çin’in ekonomik, askeri, dijital ve ideolojik tehditleri özel oturumla ele alını. ÇKP’nın ulusal güvenliği tehdit eden faaliyetlerine karşı acil harekete geçilmesi çağrısı yapıldı.

ABD’de Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinde Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile ilgili yeni kurulan özel komite, yaklaşık üç saat süren Çin’in ekonomik, askeri, dijital ve ideolojik tehditlerinin ele alındığı özel bir oturum gerçekleştirdi.

Televizyonlardan canlı yayımlanan oturumda milletvekilleri, “Çin yönetiminin ABD ulusal güvenliğine oluşturduğu tehditleri” ele aldı ve Çin’in bu adımlarına karşı acil harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

Bazı televizyonlardan canlı yayımlanan oturumda milletvekilleri, “Çin yönetiminin ABD ulusal güvenliğine oluşturduğu tehditleri” ele aldı ve Çin’in bu adımlarına karşı acil harekete geçilmesi çağrısı yaptı.

ÇİN’E KARŞI “VAROLUŞSAL MÜCADELE”

Komite Başkanı Mike Gallagher, Çin’in ABD’ye karşı oluşturduğu ideolojik, teknolojik, ekonomik ve askeri tehditlere yönelik mücadelenin “varoluşsal bir mücadele” olduğunu söyledi.

Çin’in tehditlerine karşı mücadelenin “varoluşsal bir mücadele” olduğunu söyleyen Gallagher, gelecek 10 yılda uygulanacak politikaların 100 yılı şekillendireceği görüşünü savundu.

Gallagher, daha önce özellikle ekonomik angajman sayesinde Çin’in reformlar yapacağına inandıklarını ancak bu hatalarından ders çıkarmaları gerektiğini dile getirdi.

Demokrat milletvekili Raja Krishnamoorthi ise son 30 yılda ÇKP’yi hafife alındığını ve ticari yatırımların Hint-Pasifik’te demokrasiyi getirebileceğini düşünerek hata yaptıklarını söyledi. Krishnamoorthi ayrıca özellikle teknoloji ve imalat alanında ABD’nin Çin’e karşı yatırım yapması gerektiğini söyledi.

TİKTOK VE ÇİN’İN İSTİHBARAT ADIMLARI GÜNDEME GELDİ

Çin ile ekonomik ve askeri rekabette öne geçmenin önemine vurgu yapan milletvekilleri, Çin yönetiminin teknoloji istihbarat adımlarına da dikkati çekti.

Pottinger, Çinli sosyal medya platformu TikTok’un ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğuna dikkati çekerek, TikTok’un ABD’de kullanılmasına izin verildiği sürece ÇKP’nin Amerikan gündemini manipüle edebileceği görüşünü savundu.

Cumhuriyetçi milletvekili Rob Wittman, Pekin’in sadece Hint-Pasifik değil, tüm dünyayı tehdit eden bir ordu oluşturmanın peşinde olduğunu savundu. Wittman, ayrıca ÇKP’nin sosyal medyayı “sinsice” kullanarak Amerikalı çocukların düşünce dünyasını şekillendirmeye çalıştığını söyledi.

McMaster da özellikle küresel ekonomiyle ilişkisi ve istihbarat faaliyetleri bakımından Çin’in Sovyetler Birliğinden daha büyük bir tehdit olduğu görüşünü savundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir