İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD Senatosu, Uygur Politikası Yasasını gecikmeden kabul etmeye çağırıldı

Uygurlar, ABD Senatosu’na, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Uygur Sorunları Özel Koordinatörlüğü kurulması için Uygur Politikası Yasası’nı gecikmeden kabul etmesi çağrısında bulundu.

Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti (ETGE), ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bir Uygur Sorunları Özel Koordinatörlüğü kurulması için ABD Senatosu’nu Uygur Politikası Yasası’nı gecikmeden kabul etmeye çağırdı. Doğu Türkistanlılar 1997’den beri böyle bir pozisyonu savunuyor ve ABD politikasında Tibet ile eşitlik istiyor.

RTGE, 20 Şubat 2024 tarihinde diasporanın dört bir yanından Doğu Türkistanlı ve Uygur örgütünün oluşturduğu bir koalisyona liderlik eden ETGE, Kongre’ye Doğu Türkistan’ı Çin sömürgesine maruz kalan işgal altındaki bir ülke olarak tanıması ve Uygur Politikası Yasası’nın hızla kabul edilmesi çağrısında bulunan ortak bir mektup sundu.

Mektupta, “ABD Senatosu’nu hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmeye çağırıyoruz. Uygur Politikası Yasası sadece bir mevzuat parçası değildir; Çin’in Doğu Türkistan’daki acımasız işgali altında acı çeken milyonlar için bir can simididir” denildi. Tibet’e Çözüm Yasası’nın ABD Senatosu’ndan geçmesi hem Tibetliler hem de Doğu Türkistanlılar için umut oldu. Ancak ABD’nin Doğu Türkistan ve Tibet politikaları arasında açık bir tutarsızlık söz konusudur.

Uygur Politikası Yasası’nın kabul edilmesine ek olarak ETGE, Kongre’ye Tibet’e Çözme Yasası’na benzer bir Doğu Türkistan Çözüm Yasası’nı hızlı bir şekilde sunması ve kabul etmesi çağrısında bulundu. Bu tür bir yasa, ABD’nin Doğu Türkistan’daki insani krizin temel nedenlerini ele alma taahhüdünü güçlendirecek ve Doğu Türkistan halkının adalet ve kendi kaderini tayin etme arayışını destekleyecektir.

ETGE ayrıca ABD’yi Çin hükümeti ve ÇKP tarafından Doğu Türkistan hakkında yayılan dezenformasyona karşı koymaya çağırmaktadır. Buna tarihsel anlatıların düzeltilmesi ve Çin sömürgeciliğinin kullandığı “Sincan (Yeni Bölge veya Koloni)” terimi yerine yerel Doğu Türkistan adının kullanılması da dâhildir.

ETGE, Kongre’yi, ABD’nin Tibet politikasına benzer şekilde, Doğu Türkistan’ın işgal altındaki bir ülke olarak statüsünü tanıyan bir karar çıkarmaya ve kabul etmeye çağırdı. Açıklamada “ABD Kongresi, adalet, insan hakları ve kendi kaderini tayin hakkını savunmada uluslararası topluma liderlik etmek için tarihi bir fırsata sahiptir. Uygur Politika Yasası’nı geçirerek ve Doğu Türkistan’ın kötü durumunu tanıyarak, devam eden Uygur Soykırımının sona ermesine yardımcı olabilir ve Esir Milletler Yasası gibi mevcut ABD politikaları doğrultusunda özgürlük ve kendi kaderini tayin etme arayışımızı destekleyebilirler” denidi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir